Zasłona dymna

W tym artykule zbadamy fascynujący świat Zasłona dymna i odkryjemy wszystkie implikacje, korzyści i wyzwania, jakie stawia przed nami ten temat. Zasłona dymna to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie, wywołując żarliwą debatę i budząc rosnące zainteresowanie jego badaniem i zrozumieniem. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę zbadamy różne perspektywy i wymiary, które oferuje nam Zasłona dymna, zapewniając w ten sposób pełną i wzbogacającą wizję tego tematu, który jest dziś tak aktualny. Nie ma znaczenia, czy jesteś ekspertem w danej dziedzinie, czy dopiero zaczynasz ją zgłębiać, ten artykuł dostarczy Ci cennych informacji i nowych perspektyw, które zachęcą Cię do refleksji i głębszego zagłębienia się w Zasłona dymna.

Stawianie zasłony dymnej za pomocą granatów GAK-81

Zasłona dymna – chmura dymu stosowana w wojsku dla ukrycia jednostek lub stanowisk ogniowych, do sygnalizacji oraz utrudniania obserwacji terenu przeciwnikowi.

Może także służyć w celach ofensywnych do maskowania pozycji i utrudniania naprowadzania ognia podczas szturmu. Zasłony dymne powstają wskutek spalania substancji dymotwórczych i ich mieszanek (np. indygo, chloran potasu, azotan potasu, dekstryna, laktoza, auramina, rodamina, błękit metylenowy, oranż metylowy. Do stawiania zasłon dymnych stosuje się: (indywidualnie przez żołnierza) – świecę dymną lub granat dymny, a na masową skalę – agregaty dymotwórcze np. GD-1, GD-2 na ciężarówce Star 266, WDZ-80 do śmigłowców.

Bibliografia

  • PWN Leksykon: Wojsko, wojna, broń. pod red. Marcina Kamlera. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, s. 81. ISBN 83-01-13506-9.