W dzisiejszym świecie Zebra stał się tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum osób. Niezależnie od tego, czy z naukowego, społecznego, kulturalnego czy historycznego punktu widzenia, Zebra znacząco wpłynął na sposób, w jaki ludzie postrzegają i rozumieją otaczający ich świat. W tym artykule zbadamy różne aspekty i wymiary Zebra, odnosząc się zarówno do jego pozytywnych aspektów, jak i wyzwań, aby lepiej zrozumieć jego zasięg i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.
Zebra – ssak z rodziny koniowatych[1] charakteryzujący się obecnością białych pasów na czarnej sierści[2][3]. Zwierzęta te należą do rodzaju koń (Equus)[4][5].
Do zebr zalicza się zwykle trzy gatunki z licznymi podgatunkami[4]:
Integrated Taxonomic Information System grupuje zebry w podrodzaju Hippotigris C. H. Smith, 1841, lokując w nim także Equus hartmannae Matschie, 1898[6] – takson, który przez Mammal Species of the World oraz publikację „Polskie nazewnictwo ssaków świata” Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie jest oznaczany jako zebra namibska (Equus zebra hartmannae), podgatunek zebry górskiej[4][5].
Początkowo wierzono, że zebry mają białą sierść z czarnymi pasami, ponieważ niektóre zebry mają białe podbrzusza. Badania embriologiczne dowiodły jednak, że kolor tła zwierzęcia to czarny, białe paski i brzuchy są dodatkami, powstałymi wskutek różnych czynników[7]. Zebry żyją stadnie na trawiastych terenach Afryki, na południe od Sahary.