Żyła wypustowa ciemieniowa

W dzisiejszym świecie Żyła wypustowa ciemieniowa stał się tematem ciągłego zainteresowania i debaty. Niezależnie od tego, czy jest to kwestia osobista, społeczna czy globalna, Żyła wypustowa ciemieniowa nabrał istotnego znaczenia w codziennym życiu ludzi. Jej skutki są odczuwalne w różnych obszarach, czy to w polityce, gospodarce, kulturze czy technologii. Żyła wypustowa ciemieniowa stał się kluczowym elementem w podejmowaniu decyzji i określaniu działań na poziomie indywidualnym i zbiorowym. W tym artykule zbadamy znaczenie i wpływ Żyła wypustowa ciemieniowa w naszym obecnym społeczeństwie, a także omówimy różne perspektywy i podejścia związane z tym tematem.

Żyła wypustowa ciemieniowa (łac. vena emissaria parietalis) – w anatomii człowieka jedna z żył wypustowych łączących układy żylne wewnątrz i na zewnątrz czaszki. Żyła wypustowa ciemieniowa przechodzi przez otwór ciemieniowy znajdujący się w okolicy szwu strzałkowego, stanowiąc połączenie pomiędzy zatoką strzałkową górną a żyłą skroniową powierzchowną[1][2].

Przypisy

  1. Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom III. Układ naczyniowy, wyd. IX, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018, s. 359–360, ISBN 978-83-200-3257-4.
  2. Polska Akademia Nauk Wydział Nauk Medycznych, Wielki słownik medyczny, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1996, s. 1618, ISBN 83-200-1923-0.