Żyła wypustowa kłykciowa

W tym artykule poruszony zostanie temat Żyła wypustowa kłykciowa, który w ostatnich latach zyskał duże znaczenie, ze względu na jego wpływ na różne obszary społeczeństwa. Od momentu pojawienia się Żyła wypustowa kłykciowa budzi duże zainteresowanie i wywołuje intensywne debaty w opinii publicznej. W trakcie tych badań analizowane będą różne aspekty związane z Żyła wypustowa kłykciowa, a także jego implikacje w różnych kontekstach. Omówione zostaną również obecne i przyszłe perspektywy Żyła wypustowa kłykciowa, aby zapewnić wszechstronną wizję tego obecnie ważnego tematu.

Żyła wypustowa kłykciowa (łac. vena emissaria condylaris) – w anatomii człowieka jedna z żył wypustowych łączących układy żylne wewnątrz i na zewnątrz czaszki. Żyła wypustowa kłykciowa przechodzi przez kanał kłykciowy znajdujący się w kości potylicznej, stanowiąc połączenie pomiędzy zatoką esowatą a splotem żylnym kręgowym zewnętrznym lub (rzadziej) z żyłą kręgową[1][2].

Przypisy

  1. Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom III. Układ naczyniowy, wyd. IX, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018, s. 359–360, ISBN 978-83-200-3257-4.
  2. Polska Akademia Nauk Wydział Nauk Medycznych, Wielki słownik medyczny, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1996, s. 1618, ISBN 83-200-1923-0.