W tym artykule poznamy fascynujący świat Żywność. Od swoich początków po wpływ na współczesne życie, Żywność odegrał kluczową rolę w wielu aspektach społeczeństwa. Temat ten nie tylko wzbudził ciekawość naukowców i ekspertów, ale także wywołał ogromne zainteresowanie wśród ogółu społeczeństwa. Na następnych kilku stronach zagłębimy się w historię, znaczenie i przyszłość Żywność, mając nadzieję, że zapewnimy głębszy i bardziej znaczący wgląd w ten temat, który jest dziś tak istotny.
Żywność, środek spożywczy[1] – produkt przetworzony, częściowo przetworzony lub nieprzetworzony, przeznaczony lub nadający się do spożycia przez ludzi, w tym napoje, guma do żucia oraz wszelkie substancje dodawane do żywności w sposób zamierzony podczas wytwarzania, przygotowania lub obróbki[2].
W prawie Unii Europejskiej definicja żywności została podana w artykule 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r.[1]:
Do żywności nie zalicza się m.in. pasz, produktów leczniczych, kosmetyków, tytoniu i wyrobów tytoniowych, środków odurzających.
Termin „żywność” („środek spożywczy”) ma węższy zakres niż termin „produkt spożywczy”, nie wszystko co jest spożywane przez ludzi jest żywnością[3].
Termin „żywność” ma również węższy zakres niż termin „pokarm”, który obejmuje zarówno żywność (pokarm człowieka), jak i paszę (pokarm zwierząt).
Spożywanie żywności ma na celu dostarczenie organizmowi człowieka niezbędnych składników odżywczych (budulcowych, energetycznych i regulujących)[3]. Środki spożywcze, po przyjęciu doustnym, ulegają strawieniu w przewodzie pokarmowym, a składniki odżywcze ulegają wchłonięciu do wnętrza organizmu (odżywianie)[4].
Żywność można podzielić na:
W skali globalnej około 1,3 mld ton żywności jest wywożone na śmietniska. To jedna trzecia światowej produkcji. Europa utylizuje 100 milionów ton żywności, podczas gdy na świecie 795 milionów ludzi głoduje. Straty z tytułu marnotrawienia żywności sięgają 940 mld dolarów rocznie w skali globalnej[5]. W Polsce marnuje się ok. 9 mln ton jedzenia zdatnego do spożycia (2020)[6].
Osobny artykuł: