W tym artykule poruszony zostanie temat 7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, który obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na jego liczne implikacje w różnych obszarach. 7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes był przedmiotem studiów i badań prowadzonych przez ekspertów z różnych dyscyplin, którzy starali się dokładnie zrozumieć jego cechy charakterystyczne, wpływ i znaczenie w społeczeństwie. Od swoich początków do dzisiejszej ewolucji 7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes wywołał debaty i refleksje na temat jego wpływu na kulturę, gospodarkę, politykę, technologię, środowisko i inne podstawowe aspekty życia ludzkiego. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowego i zaktualizowanego spojrzenia na 7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, eksplorując jego wiele aspektów i znaczenie we współczesnym świecie.
7. Festiwal Filmowy w Cannes odbył się w dniach 25 marca − 9 kwietnia 1954 roku. Imprezę otworzył pokaz francuskiego filmu Wielka gra w reżyserii Roberta Siodmaka.
Jury pod przewodnictwem francuskiego reżysera i pisarza Jeana Cocteau przyznało nagrodę główną festiwalu, Grand Prix, japońskiemu filmowi Wrota piekieł w reżyserii Teinosuke Kinugasy[1].