AS S1/S2

W poniższym artykule AS S1/S2 omówimy szeroki zakres tematów i perspektyw związanych z tym elementem. Od jego wpływu na społeczeństwo, przez jego historyczne korzenie, poprzez obecne i przyszłe implikacje, kompleksowo zajmiemy się wszystkimi istotnymi aspektami związanymi z AS S1/S2. Poprzez głęboką i rygorystyczną analizę staramy się rzucić światło na ten temat i zapewnić czytelnikowi pełną i zróżnicowaną wizję, która pozwoli mu zrozumieć jego złożoność i znaczenie w bieżącym kontekście. Bez względu na Twoje zainteresowanie AS S1/S2, jesteśmy pewni, że w tym artykule znajdziesz cenne informacje i wgląd w swoje zrozumienie tematu.

AS
Ilustracja
Samochód AS S1 lub AS S2 w wersji taksówki landaulet.
Producent

Towarzystwo Budowy Samochodów AS
Fabryka Powozów Braci Węgrzeckich (nadwozia)

Projektant

Aleksander Liberman

Zaprezentowany

1927

Okres produkcji

1927–1930

Miejsce produkcji

Warszawa

Dane techniczne
Typy nadwozia

landaulet, kabriolet, limuzyna i furgon

Silniki

S-1 R4 dolnozaworowy, 990 cm³ 17 KM
S-2 R4 górnozaworowy, 1203 cm³ 24 KM

AS – polski samochód z okresu międzywojennego, produkowany przez Towarzystwo Budowy Samochodów AS w Warszawie z siedzibą przy ul. Srebrnej 16 (produkcja przy ul. Złotej 64) na Woli w latach 1927–1930.

Historia i opis pojazdu

Samochody AS konstrukcji inż. Aleksandra Libermana produkowane były w Warszawie w 2 podstawowych modelach podwozia:

  • S-1 – przeznaczony na taksówki, silnik Chapus-Dornier, 4-cylindrowy, dolnozaworowy, o pojemności 990 cm³ i mocy 17 KM
  • S-2 – przeznaczony na taksówki i samochody turystyczne, silnik CIME, 4-cylindrowy, górnozaworowy, o pojemności 1203 cm³ i mocy 24 KM.

Nadwozia do samochodów AS wykonywała głównie firma B-cia Węgrzeccy z Szydłowca. Montaż odbywał się w warszawskiej fabryce Jana Łaskiego. Poza samochodami osobowymi na podwoziu S-1 lub S-2 oferowano samochody dostawcze z nadwoziem furgon. Ogółem produkcja wyniosła ok. 200 sztuk w różnych wariantach, z czego większość jeździła jako warszawskie taksówki.

Konstrukcja AS-a została zaprojektowana w oparciu o technologie francuskie, tylko jeden element konstrukcji pojazdu – kompletny zespół napędowy (silnik + skrzynia biegów) pochodził w całości z importu.

AS-y produkowane były w czterech wersjach nadwoziowych – landaulet, kabriolet, limuzyna i furgon dostawczy.

Linki zewnętrzne