Anna Bałchan

W tym artykule temat Anna Bałchan zostanie omówiony z szerokiej i szczegółowej perspektywy, w celu zaoferowania czytelnikowi pełnej i aktualnej wizji tego interesującego tematu. Przeanalizowane zostaną różne aspekty związane ze Anna Bałchan, w tym jego pochodzenie, ewolucja, obecny wpływ i możliwe perspektywy na przyszłość. Podobnie zostaną zaprezentowane różne punkty widzenia i opinie ekspertów w tej dziedzinie, aby zapewnić wszechstronną i wzbogacającą wizję Anna Bałchan. Ponadto zaprezentowane zostaną studia przypadków i konkretne przykłady ilustrujące trafność i znaczenie Anna Bałchan w różnych kontekstach. Poprzez ten artykuł chcemy zapewnić czytelnikowi pełne zrozumienie Anna Bałchan, aby mógł pogłębić swoją wiedzę i uzyskać szeroką i szczegółową wizję tego interesującego tematu.

Anna Bałchan
siostra
Kraj działania

Polska

Data urodzenia

24 listopada 1965

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

niepokalanki

Anna Bałchan SMI (ur. 24 listopada 1965) – polska siostra zakonna w Zgromadzeniu Sióstr Maryi Niepokalanej, działaczka społeczna

Życiorys

Anna Bałchan urodziła się 24 listopada 1965 roku. Z zawodu jest mechanikiem obróbki skrawaniem. Po szkole średniej wstąpiła do zakonu, ukończyła studia filozoficzno-teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracowała m.in. jako katechetka oraz w katowickim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”. W pracy ewangelizacyjnej wykorzystuje zdolności muzyczne, m.in. śpiewając i grając na gitarze. Od 1999 zajmuje się pomocą osobom uwikłanym w prostytucję. W 2001 została jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia im. Marii Niepokalanej na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom w Katowicach, od 2010 działającego pod nazwą Stowarzyszenie Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej, którego celem jest pomoc kobietom i ich dzieciom zagrożonym lub dotkniętych przemocą seksualną, fizyczną i psychiczną, ofiarom handlu kobietami, ofiarom przymuszonej prostytucji oraz ich rodzinom[1].

Za swoją działalność otrzymała w 2008 Nagrodę Totus oraz Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera, a w 2015 Nagrodę im. bł. ks. Emila Szramka[2]. W 2013 roku miasto Katowice uhonorowało s. Bałchan Nagrodą im. Józefa Kocurka za działalność społeczną[3].

Przypisy

Bibliografia

  • Kobieta nie jest grzechem. Z siostrą Anną Bałchan SMI o problemie prostytucji (i nie tylko) rozmawia Katarzyna Wiśniewska, wyd. Znak, Kraków 2007
  • Historia Stowarzyszenia Po Moc