W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Dariusz Kosiński, badając jego różne aspekty, znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie i wpływ na nasze życie. Dowiemy się o jego historii, zastosowaniach i ewolucji na przestrzeni czasu. Dariusz Kosiński to temat, który budzi zainteresowanie wielu osób, ponieważ jego aktualność obejmuje różne obszary, od nauki po kulturę popularną. Mamy nadzieję, że w tym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd Dariusz Kosiński i zapewnimy naszym czytelnikom głębsze zrozumienie tego obecnie bardzo istotnego aspektu.
Data urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie |
teatrolog |
Dariusz Kosiński (ur. 1 lipca 1966[1]) – polski teatrolog i performatyk, profesor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki.
W 1995 obronił pracę doktorską Sztuka aktorska Wandy Siemaszkowej, napisaną pod kierunkiem Jana Michalika, stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2004, tytuł profesora w 2012. Był współzałożycielem i kierownikiem Katedry Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którą był związany do 2019, następnie został kierownikiem Pracowni Kultury Polskiej na Świecie w Instytucie Glottodydaktyki Polonistycznej UJ. W swoich badaniach zajmował się sztuką aktorską XIX wieku, polską tradycją teatralną i performatywną, twórczością Jerzego Grotowskiego (jest autorem jego biografii, był członkiem komitetu redakcyjnego Tekstów zebranych Grotowskiego (wyd. 2012)).
W latach 2010–2013 był dyrektorem programowym Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, a w latach 2014-2018 zastępcą dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych (2012-2016).
Jest laureatem Nagrody im. księdza Józefa Tischnera (2011) i Nagrody im. Jerzego Giedroycia (2012) za książkę Teatra polskie. Historie.