W tym artykule zajmiemy się tematem Antena HD, który w ostatnich latach przyciągnął uwagę i zainteresowanie wielu osób. Od momentu powstania Antena HD wywołał szereg debat i refleksji w różnych obszarach, wywierając znaczący wpływ na współczesne społeczeństwo i kulturę. W całym tym tekście zagłębimy się w liczne aspekty i wymiary charakteryzujące Antena HD, analizując jego znaczenie w bieżącym kontekście i oferując nowe perspektywy, które zachęcają do refleksji i dialogu.
Antena HD
Rozpoczęcie nadawania
23 kwietnia 2021[1](emisja testowa) 1 maja 2021[2][3](oficjalne rozpoczęcie)
Antena HD – polskikanał telewizyjny należący do MWE Networks skierowany przede wszystkim do osób w wieku powyżej 50 lat[3] (od 2022 na antenie stacji pojawiają się także produkcje skierowane do młodszego widza, jak seriale wykupione z archiwum ATM Rozrywka[5]).
23 kwietnia 2021 roku ruszyła emisja testowa w naziemnej telewizji cyfrowej. Stacja pojawiła się pod tymczasową nazwą Silver TV i nadawała w jakości HD sygnał kanału Power TV (również należącego do MWE Networks)[1]. Oficjalny start kanału (z logiem Antena HD, bez względu na standard emisji[8]) nastąpił 1 maja 2021 roku o godzinie 6.00 transmisją Jutrzni[9]. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję na emisję pod pierwotną nazwą kanału[10], z tego powodu odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej identyfikowały ją jako SILVER TV; nazwa ta widniała również na ekranie obok oznaczenia wiekowego. 10 grudnia 2021 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała decyzję, w której zezwoliła na zmianę oficjalnej nazwy stacji na Antena HD[10][11][12]; w połowie grudnia dodatkowe oznaczenie na ekranie (SILVER TV) zniknęło.
Logo stacji w pierwszej kolorystyce
Od maja do grudnia 2021 roku dyrektorką programową kanału była Hanna Baka[13]. W lipcu 2022 roku jej miejsce zajął Karol Warda[14].
Sprzedaż czasu antenowego dla reklamodawców oraz promocję stacji powierzono Biuru Reklamy Telewizji Polskiej[15][16].
Sztandarowym[potrzebny przypis] programem produkowanym przez MWE Networks jest 77TV (premiera: 2023[20]).
Pierwszą produkcją własną stacji jest Cyfrowy niezbędnik (premiera: maj 2021)[21] – poradnik dla seniorów przybliżający zagadnienia dotyczące technologii, w tym Internetu, prowadzony przez Pawła Pilarczyka[9].
↑ abcdMultipleks nadaje niekodowany sygnał w całym kraju w standardzie DVB-T2/HEVC.
↑ abProgramy internetowe, dostępne po podłączeniu odbiornika z obsługą technologii HbbTV do Internetu.
↑Multipleks nadaje w standardzie DVB-T2/HEVC i składa się z programów kodowanych w systemie Irdeto, które są dostępne po wykupieniu pakietu w Polsat Box
↑Stacja wyszukuje się błędnie pod dawną nazwą RMF MAXXX.
↑Multipleks nadaje niekodowany sygnał w całym kraju w standardzie DVB-T/MPEG-4.
↑ abcMultipleks lokalny nadaje niekodowany sygnał w standardzie DVB-T2/HEVC.
↑Obecnie (stan na grudzień 2024) multipleks nadaje wyłącznie z nadajnika w Ornontowicach.
↑14 lutego 2025 roku kanał przerwał emisję na MUX 8, lecz ten dalej jest dostępny przez inne źródła.
W nawiasach podano numery LCN (Logical Channel Number), wykorzystywane przez odbiorniki do automatycznego sortowania kanałów.