W artykule przedstawionym poniżej temat Apophis (demon) zostanie omówiony z różnych perspektyw i podejść. Przeanalizowane zostaną jego pochodzenie, ewolucja w czasie i jego dzisiejsze znaczenie. Ponadto omówione zostaną jego implikacje w różnych obszarach, od społecznego po naukowy, w tym aspekty kulturowe i gospodarcze. Postaramy się przedstawić wszechstronną i globalną wizję Apophis (demon), aby czytelnik mógł zrozumieć jego znaczenie i wpływ na dzisiejszy świat. Poprzez multidyscyplinarne podejście staramy się zagłębić w różne aspekty definiujące Apophis (demon), dostarczając szczegółowych i aktualnych informacji na ten szeroki i zróżnicowany temat.
| |||
Apophis w hieroglifach |
Apofis, Apop (egip. Apep, Apepi, Aapep) − w mitologii starożytnego Egiptu olbrzymi wężowy demon mroku i chaosu, postrzegany jako przeciwnik Słońca (boga Ra) i symbol sił ciemności.
Miał zamieszkiwać głębiny praoceanu (Duat) przybierając postać węża o „złym wyglądzie” i „złym charakterze”. Przypisywano go do krainy potępionych przez sąd Ozyrysa, gdzie stanowił część boskiego wymiaru sprawiedliwości. Miał także zdolności uzdrawiające; niektóre przedstawienia Apofisa ukazują go owiniętego ochronnie wokół ciała martwego Ozyrysa.
Zgodnie z mitem Apofis atakuje słoneczną barkę Ra podczas wschodu i zachodu Słońca. Krew zranionego demona zabarwia wówczas niebo czerwienią. Mimo niepowodzeń, wąż stale próbuje zatrzymać Słońce podczas jego wędrówki i codziennie zostaje przez nie pokonany i zraniony. Sprzymierzeńcem Ra jest tu Bastet jako strażniczka barki słonecznej.
Według Greków Apofis był bratem Heliosa[potrzebny przypis].
Imieniem egipskiego bóstwa została nazwana planetoida Apophis, odkryta 19 czerwca 2004 roku[1].
Apofis występuje w trylogii fantasy Kroniki Rodu Kane Ricka Riordana.
Jego imię nosił jeden z kosmitów Goa’uld w serialu Stargate SG-1.