Chepri jest dziś istotnym tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem. Jego znaczenie polega na jego wpływie na różne aspekty społeczeństwa, kultury i życia codziennego. W tym artykule zbadamy podstawowe aspekty związane ze Chepri, analizując jego ewolucję w czasie, jego implikacje w różnych obszarach, a także opinie i perspektywy ekspertów w tej dziedzinie. Aby zapewnić kompleksowy pogląd na Chepri, zajmiemy się różnymi punktami widzenia i przedstawimy aktualne i istotne informacje na ten temat.
bóg wschodzącego słońca | |
![]() Skarabeusz-Chepri, grobowiec KV6 w Dolinie Królów | |
Występowanie | |
---|---|
Atrybuty |
skarabeusz, kwiat lotosu |
Wcielenie zwierzęce | |
Teren kultu | |
Szczególne miejsce kultu |
Chepri (stający się, Ten-Który-Się-Staje, powstały )[1][2] – prabóstwo egipskie[a], czczone pod postacią skarabeusza. Był bogiem wschodzącego słońca. W Starym Państwie uważany za personifikację Atuma i jako taki uznany za stwórcę bóstw. W tekstach Księgi umarłych ma związek z symboliką zmartwychwstania[3].
|
Chepri w hieroglifach[4]
Imię „Chepri” pojawia się w Tekstach Piramid i zazwyczaj zawierało hieroglif skarabeusza jako determinatyw lub ideogram bóstwa[5]. Wzmianki o Cheprim pojawiają się również w Amduat, gdyż jako personifikacja wschodzącego słońca jest nierozerwalnie związany z podróżą barki słonecznej przez Duat, egipski świat podziemny[6][7].
Imię Chepri (translit. ḫprj) pochodzi od egipskiego czasownika ḫpr, oznaczającego "stawać się"[8][9]. Zapis „ḫprj” można odczytywać również jako „Cheper”. Terminem tym określano skarabeusza, a także czasowniki „powstawać” i „narodzić się”[10]. Imię bóstwa oznacza więc „Ten, który się stał”[11]. Według tekstów, w których figuruje Chepri, a także według przekonań starożytnych Egipcjan dotyczących rozmnażania skarabeuszy bóstwo to miało zostać stworzone przez samego siebie, stąd jego imię tłumaczy się również jako "powstały "[2].
|
hieroglif ḫpr zapisywany symbolem skarabeusza.
Chepri przedstawiany był pod postacią skarabeusza bądź człowieka, którego głowę zastępuje skarabeusz. Chrząszcze te składają jaja w kulkach łajna, które toczą przed sobą. Wyklute i odżywiające się wewnątrz potomstwo wychodzi z kulki jako osobniki w pełni rozwinięte[10]. Spowodowało to, że starożytni Egipcjanie wierzyli, że skarabeusze powstawały z nicości[12][13][b]. Kształt kuli łajna, porównywany do tarczy słonecznej, a także samoistne odradzanie się, przywodzące na myśl cykl „odradzania się” Słońca każdego dnia, sprawiły, że Chepri – bóg-skarabeusz – identyfikowany jest z jednym z wcieleń Ra – Słońca[10]. Jako jeden z aspektów Słońca był częścią triady monistycznej Ra-Atum-Chepri (później rozszerzaną do formy Ra-Horachty-Atum-Chepri)[14][1]. Ra uosabia wieczny obieg tarczy słonecznej i Słońce w zenicie. Kiedy zmierza ku zachodowi, „umiera” nazywany jest Atumem, po symbolicznym przejściu przez Duat ponownie „odradza się” i jako stwarzające się na nowo Słońce identyfikowany jest z Cheprim[8][15][16].
W dwunastej godzinie Amduat nowo odrodzony Chepri przejmuje stery na słonecznej barce transportującej Słońce przez Duat[17]. Chepri, zwłaszcza pod postacią zwierzęcą, przedstawiany jest podczas pchania dysku słonecznego przez podziemne krainy, odzwierciedlając realne zachowania skarabeuszy toczących przed sobą kulkę odchodów[12].
Skarabeusz był powszechnym motywem wykorzystywanym przy wytwarzaniu przedmiotów w starożytnym Egipcie. Symbol boga Chepri znajdował się na amuletach, pierścieniach, pektorałach[10][18]. Przedstawienia skarabeusza były rozdawane podczas podczas publicznych uroczystości, Egipcjanie nosili je, by uchronić się przed złymi mocami, a także okazać wierność bogom oraz władcy[10]. Idole Chepriego wykonywano z różnorodnych materiałów. W zależności od stanu majątkowego Egipcjanin mógł kupić skarabeusza wykonanego z tanich, łatwo dostępnych materiałów jak kamień czy fajans lub uchodzącego za dobro luksusowe turkusu i lazurytu[10][19][20]. Skarabeusze były barwione na kolor niebieski, który przez nawiązania do nieba lub praoceanu kojarzony jest z bogami[21].
Chepri był jednym z egipskich bóstw solarnych, symbolizującym wschodzące Słońce. W Heliopolis – jednym z głównych ośrodków religijnych – był również uważany za stwórcę świata[5][22]. Chepri mimo swojej roli w akcie stworzenia nie posiadał własnego ośrodka kultu, był jednak czczony w Heliopolis, później również w Tebach jako jedno z bóstw solarnych[3]. Pomimo braku świątyni poświęconej temu bóstwu kult Chepriego rozpowszechniony był na terenie całego starożytnego Egiptu. Świadczą o tym znajdowane w różnych formach przedstawienia zwierzęcia mu poświęconego. Zmumifikowane skarabeusze, a także amulety je przedstawiające znajdowane w grobowcach sięgających czasów predynastycznych sugerują, że Chepri był czczony już na wczesnym etapie historii Egiptu[3][20].
Z uwagi na fakt, że Chepri uosabia odradzanie w cyklu życia i śmierci, pojawia się on w Amduat, a także w Księdze Jaskiń i Księdze Bram[23]. W obu tekstach zwłoki Chepriego połączone są z duszą Ra, podczas jego wędrówki przez Duat[24][25]. Zarówno Amduat, jak i Księga Bram mają podobną konstrukcję, przy czym drugi tekst skupia się bardziej na opisywaniu duszy, która podąża za słoneczną barką Ra[26]. Co łączy powyższe księgi, Chepri pojawia się w szóstej godzinie nocy, a także wyprowadza barkę z podziemi[23][24][27]. W Księdze Jaskiń kolejne elementy narracji podzielone są na na winiety, Chepri pojawia się na trzeciej z nich[23].