W tym artykule poruszymy temat Aquapark, który ma dziś ogromne znaczenie. Aquapark zyskał ogromne znaczenie w różnych obszarach, wywołując zainteresowanie i debatę wśród ekspertów i ogółu społeczeństwa. Przez lata Aquapark zapoczątkował serię badań, teorii i refleksji, które wzbogaciły wiedzę na ten temat. Podobnie Aquapark wygenerował różne stanowiska i opinie, które odzwierciedlają różnorodność istniejących perspektyw w tej kwestii. W tym artykule zostaną przeanalizowane różne aspekty związane z Aquapark, a także jego implikacje i reperkusje w dzisiejszym społeczeństwie.
Aquapark, akwapark, park wodny, wodny park rozrywki (od łac. aqua – woda) – obiekt sportowo-rekreacyjny rodzaj parku rozrywki, którego główną częścią są baseny kąpielowe.
W skład infrastruktury aquaparku wchodzą baseny kąpielowe o różnych głębokościach, wielkościach i ze zróżnicowaną temperaturą wody, często również ze sztucznymi falami oraz miejscami do surfowania. Dodatkowe atrakcje to m.in. zjeżdżalnie, sztuczne rzeki z rwącym nurtem, fontanny, bicze wodne oraz gejzery wodne. W ofercie parków wodnych są również zabiegi hydroterapeutyczne, sauny, solaria, czasem także kąpiele solankowe. Często buduje się parki wodne w miejscach występowania wód termalnych, umożliwiających całoroczne wykorzystywanie obiektów, także tych znajdujących się na powietrzu.
Pierwszy kryty aquapark, jaki kiedykolwiek powstał, został zbudowany w Edmonton w Kanadzie w 1985 r. w centrum handlowym West Edmonton Mall jako część wartego 1,2 miliona dolarów projektu. Został nazwany World Waterpark i jest wielkości 20 230 m². Jest również wyposażony w największy basen ze sztucznymi falami oraz zjeżdżalniami[1].
Ze względu na warunki klimatyczne w strefie umiarkowanej w Polsce aquaparki są najczęściej kryte (wewnątrz budynków), natomiast w cieplejszych strefach klimatycznych znajdują się także na wolnym powietrzu oraz na plażach.
Obecnie w Polsce największy park wodny znajduje się we Wręczy. Suntago Wodny Świat będący częścią parku rozrywki Park of Poland oddano do użytku 20 lutego 2020 r., kompleks ten o kubaturze m³ (powierzchnia basenów m²) jest największym aquaparkiem w Europie najliczniej odwiedzanym aquaparkiem w Polsce jest park wodny we Wrocławiu – w ciągu roku odwiedza go ponad milion osób[2].