Budowla sportowa to temat, który na przestrzeni lat przyciągnął uwagę milionów ludzi. Jego wpływ na społeczeństwo był znaczący i wywołał ciągłą debatę w różnych obszarach. Od samego początku Budowla sportowa wzbudził zainteresowanie badaczy, naukowców, entuzjastów i ogółu społeczeństwa, którzy starali się zrozumieć jego implikacje i wpływ na różne aspekty codziennego życia. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Budowla sportowa i przeanalizujemy jego ewolucję w czasie, a także jego znaczenie we współczesnym kontekście.
Budowla sportowa – rodzaj budowli[1] przeznaczonej do uprawiania sportu i rekreacji. Zaliczenie takiego obiektu budowlanego do kategorii budowli zostało dokonane w artykule 3 punkcie 3 prawa budowlanego, definiującego pojęcie budowli; w ramach tej definicji wyszczególniono podstawowe rodzaje budowli, wymieniając także budowle sportowe. Ustawa ta zalicza budowle sportowe do kategorii V obiektów budowlanych i wymienia w załączniku listę przykładowych obiektów: stadiony, amfiteatry, skocznie i wyciągi narciarskie, kolejki linowe, odkryte baseny, zjeżdżalnie[a][1].
W Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych budowle sportowe wyszczególnione są w sekcji 2, dziale 24, grupie 241, w tym[2]: