Budowla sportowa

Budowla sportowa to temat, który na przestrzeni lat przyciągnął uwagę milionów ludzi. Jego wpływ na społeczeństwo był znaczący i wywołał ciągłą debatę w różnych obszarach. Od samego początku Budowla sportowa wzbudził zainteresowanie badaczy, naukowców, entuzjastów i ogółu społeczeństwa, którzy starali się zrozumieć jego implikacje i wpływ na różne aspekty codziennego życia. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Budowla sportowa i przeanalizujemy jego ewolucję w czasie, a także jego znaczenie we współczesnym kontekście.

Budowle sportowe
stadion (Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka)
boisko wielofunkcyjne (DygowoOrlik 2012)
amfiteatr (Czarnków)
skocznia narciarska (Zakucie)
wyciąg narciarski (Witów)
kolej linowa (Świeradów-ZdrójStóg Izerski)
basen (Olkusz)
zjeżdżalnia (Windsor)
welodrom (Redmond)

Budowla sportowa – rodzaj budowli[1] przeznaczonej do uprawiania sportu i rekreacji. Zaliczenie takiego obiektu budowlanego do kategorii budowli zostało dokonane w artykule 3 punkcie 3 prawa budowlanego, definiującego pojęcie budowli; w ramach tej definicji wyszczególniono podstawowe rodzaje budowli, wymieniając także budowle sportowe. Ustawa ta zalicza budowle sportowe do kategorii V obiektów budowlanych i wymienia w załączniku listę przykładowych obiektów: stadiony, amfiteatry, skocznie i wyciągi narciarskie, kolejki linowe, odkryte baseny, zjeżdżalnie[a][1].

W Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych budowle sportowe wyszczególnione są w sekcji 2, dziale 24, grupie 241, w tym[2]:

Uwagi

  1. Wymienione w załączniku do ustawy prawo budowlane obiekty sportu i rekreacji kategorii XV, jak: hale sportowe i widowiskowe, kryte baseny; nie są budowlami sportowymi (w ogólności nie są budowlami), lecz budynkami.

Przypisy

  1. a b Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane
  2. Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych. gamma.infor.pl. . . (pol.).