Biryu

W tym artykule zbadamy Biryu i jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Od czasu pojawienia się Biryu nastąpiła znacząca zmiana w sposobie, w jaki ludzie wchodzą w interakcje ze sobą i otaczającym ich światem. Przez lata Biryu odegrał kluczową rolę w różnych aspektach życia codziennego, od sposobu, w jaki się komunikujemy, po sposób, w jaki konsumujemy informacje. W tym sensie istotne jest zrozumienie wpływu Biryu na nasze obecne społeczeństwo i zastanowienie się nad jego konsekwencjami na przyszłość. Na następnych kilku stronach szczegółowo przeanalizujemy, jak Biryu zmienił nasz sposób życia, pracy i relacji, a także możliwości i wyzwania, jakie stwarza to dla współczesnego świata.

Biryu
비류왕
król Baekje
Okres

od 304
do 344

Poprzednik

Bunseo

Następca

Gye

Dane biograficzne
Data urodzenia

III wiek

Data śmierci

344

Ojciec

Goi (?)

Dzieci

Kŭnch’ogo

Biryu (kor. 비류왕, chiń. trad. 比流王; zm. 344) – król Baekje, jednego z Trzech Królestw Korei, panujący w latach 304344.

Genealogia królów Baekje (chiń.)

Według Samguk sagi był drugim synem króla Gusu (pan. 214–234)[1], lecz ze względu na odległość czasową współcześnie przypuszcza się, że był raczej jego wnukiem[2].

Objął rządy po śmierci Bunseo. Kroniki odnotowują, że w roku 312 rozesłał posłańców po kraju aby zapoznali się z potrzebami ludu, po czym zadecydował o darmowym przydziale ryżu dla wdów i sierot[1].

W 327 stłumił rebelię krewniaka (przyrodniego brata?) Uboka (優福), którego wcześniej w 321 mianował ministrem spraw wewnętrznych (內臣佐平). Ponadto kroniki odnotowują z tego okresu zaobserwowane zjawiska astronomiczne, suszę i głód w 331, a także pożar i odbudowę pałacu w 333 roku[1].

Przypisy

  1. a b c Kim Bu-sikB., Samguk sagi, M.N. Pak (tłum.), t. 2, Moskwa: Vostochnaya literatura, 1995, s. 151 (ros.).
  2. 비류왕(比流王) , 한국민족문화대백과사전, 1996 (kor.).