Caeculus (mitologia)

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Caeculus (mitologia). Niezależnie od tego, czy badamy życie znanej postaci, przyglądamy się wydarzeniu historycznemu, czy zagłębiamy się w aktualny temat, Caeculus (mitologia) to temat, który fascynuje i intryguje ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Na tych stronach odkryjemy wiele aspektów Caeculus (mitologia) i przeanalizujemy jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od wpływu na kulturę popularną po znaczenie w środowisku akademickim, Caeculus (mitologia) zachęca nas do refleksji, uczenia się i kwestionowania naszego otoczenia. Przygotuj się więc na głębokie zanurzenie się w świecie Caeculus (mitologia) i odkrycie wszystkiego, co ten motyw ma do zaoferowania.

Caeculus
Występowanie

mitologia rzymska

Rodzina
Ojciec

Wulkan

Caeculus – postać z mitologii rzymskiej, legendarny protoplasta rodu Cecyliuszów.

Był synem Wulkana, który zapłodnił jego matkę pod postacią iskry z ogniska spadłej na jej łono. Po urodzeniu syna matka porzuciła go w świątyni Jowisza. Tam dziecko znalazły kobiety, które oddały je na wychowanie Depidiuszom, braciom jego matki. Oni to nadali dziecku imię Caeculus (od caecus – „ślepy”), z powodu jego zaczerwienionych od dymu oczu[1].

Tradycja przypisywała mu założenie miasta Preneste. Chcąc zachęcić okoliczną ludność do osiedlania się w nim, dzięki pomocy ojca dokonał na jej oczach cudu z ogniem – zebranych otoczyły płomienie, które rozwiały się na rozkaz Caeculusa.

Przypisy

  1. Andrzej M. Kempiński: Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich. Warszawa: Iskry, 2001, s. 85.

Bibliografia

  • Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Ossolineum, 2008.