Tellus

W tym artykule zbadamy fascynującą historię Tellus, tematu, który przykuł uwagę naukowców, naukowców i entuzjastów. Na przestrzeni lat Tellus odegrał kluczową rolę w społeczeństwie, wpływając na znaczące zmiany w sposobie, w jaki żyjemy i rozumiemy otaczający nas świat. Od skromnych początków po obecny wpływ Tellus pozostawił niezatarty ślad w historii, a w tym artykule zagłębimy się w jego złożoną i ekscytującą narrację. Mamy nadzieję rzucić światło na ten temat i zaoferować naszym czytelnikom kompleksowe spojrzenie na tę kwestię poprzez szczegółową analizę i dogłębne spojrzenie na wiele jej aspektów.

Tellus
bogini płodności, opiekująca się zbiorami, uważana za matkę rodzaju ludzkiego
Ilustracja
Występowanie

mitologia rzymska

Teren kultu

starożytny Rzym

Nazwa święta

Fordicidia (15 kwietnia)

Odpowiednik

Gaja (grecki)

Tellus (łac. Ziemia) – w mitologii rzymskiej bogini płodności, opiekująca się zbiorami.

Uważana za matkę rodzaju ludzkiego, sprzyjała jego powiększaniu się. Pod imieniem Terra Mater czczona także jako matka-ziemia. Przedstawiano ją w postaci kobiety o wielu piersiach.

Numa Pompiliusz ustanowił 15 kwietnia święto Fordicidia, podczas którego na Kapitolu składano bogini w ofierze krowę. Przed żniwami rolnicy ofiarowywali Tellus i Ceres świnię. Podczas wypraw wojennych wodzowie rzymscy poświęcali Tellus siebie i wojsko nieprzyjaciela.

W późniejszym okresie Tellus jako Terra Mater została utożsamiona z grecką Gają, zaś jej kult zlał się z kultem Ceres i Kybele.

Bibliografia