Demetriusz II Antygonida

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o Demetriusz II Antygonida, temacie, który niewątpliwie wzbudził zainteresowanie i kontrowersje w ostatnim czasie. Demetriusz II Antygonida to temat, który przykuł uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa, ponieważ wpływa na różne aspekty naszego codziennego życia. W tym artykule będziemy badać różne aspekty Demetriusz II Antygonida, od jego historii i ewolucji po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Dodatkowo przeanalizujemy możliwe rozwiązania i alternatywy, aby sprostać wyzwaniom związanym z Demetriusz II Antygonida. Na koniec przyjrzymy się, jak Demetriusz II Antygonida wpłynął na dzisiejszy świat i czego możemy się spodziewać w przyszłości.

Demetriusz II Antygonida
ilustracja
król Macedonii
Okres

od 239 p.n.e.
do 229 p.n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

Antygonidzi

Data urodzenia

ok. 275 p.n.e.

Data śmierci

229 p.n.e.

Ojciec

Antygon II Gonatas

Matka

Fila II

Demetriusz II Antygonida (ur. ok. 275 – zm. 229 p.n.e.; panował w latach 239229 p.n.e.) – król macedoński z dynastii Antygonidów, syn Antygona Gonatasa i Fili, córki Seleukosa I.

W 266 p.n.e., w wieku trzynastu lat, dowodził (przynajmniej nominalnie) wojskami, które obroniły Macedonię przed najazdem z Epiru – w tym czasie jego ojciec prowadził walki w Grecji. W 247 p.n.e. Antygon Gonatas wykorzystał syna do odzyskaniu utraconej twierdzy Akrokoryntu, w której władzę tymczasowo sprawowała Nikaja, wdowa po Kraterosie, bracie Antygona. Król macedoński, zaproponował Nikai małżeństwo z Demetriuszem, wdowa się zgodziła i otworzyła bramy Koryntu przed Antygonem. W czasie uroczystości przedślubnych król podstępem dostał się do twierdzy i przejął nad nią kontrolę. Małżeństwo Demetriusza i Nikai odwołano.

Przejmując władzę w Macedonii w 239 p.n.e., po śmierci Antygona, musiał od razu stawić czoło koalicji dwóch związków: Etolskiego i Achajskiego. W 229 p.n.e. zginął w walce z iliryjskim plemieniem Dardanów, pozostawiając 9-letniego syna Filipa V, przyszłego króla Macedonii.

Bibliografia

  • Anna Świderkówna: Hellada królów. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1967, s. 170, 205, 212, 215.