Filharmonicy Wiedeńscy

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Filharmonicy Wiedeńscy. Temat ten, który przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i entuzjastów, oferuje nam wiele interesujących aspektów do zbadania. Od wpływu na społeczeństwo po dzisiejsze znaczenie, Filharmonicy Wiedeńscy jest tematem, który nadal wywołuje debatę i dyskusję. W tym artykule postaramy się rzucić światło na różne aspekty i perspektywy otaczające Filharmonicy Wiedeńscy, w celu zapewnienia pełniejszej i wzbogacającej wizji jego znaczenia. Przygotuj się więc na zanurzenie się w ekscytującym wszechświecie Filharmonicy Wiedeńscy i odkryj wszystko, co ten motyw ma do zaoferowania.

Musikverein w Wiedniu
Musikverein (Großer Saal)
Moneta 100 euro poświęcona orkiestrze

Filharmonicy Wiedeńscy (niem. Wiener Philharmoniker) – najważniejsza orkiestra w Austrii i jedna spośród bardziej znaczących na świecie. W rankingu brytyjskiego miesięcznika Gramophone Filharmonicy Wiedeńscy uzyskali miano jednej z pięciu najlepszych orkiestr świata, obok Berliner Philharmoniker, Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej, Koninklijk Concertgebouworkest z Amsterdamu i Chicagowskiej Orkiestry Symfonicznej.

Siedzibą orkiestry jest gmach Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego (Musikverein), a jej członkowie są dobierani spośród zespołu Opery Wiedeńskiej. Początki Filharmoników Wiedeńskich sięgają 28 marca 1842[1], kiedy to Otto Nicolai wraz z orkiestrą Opery Cesarskiej zapoczątkował koncerty filharmoniczne. Od 1933 r. orkiestra nie ma stałego dyrygenta, lecz gości w tej roli światowe sławy.

Orkiestra znana jest m.in. z transmitowanych koncertów noworocznych opartych na muzyce Johanna Straussa ojca oraz syna, a także współczesnych im kompozytorów. Mające swój początek w koncercie sylwestrowym 1939 r. i noworocznym 1941 r. koncerty od lat 80. XX w. dyrygowane są przez wybieranego na dany rok dyrygenta. Z uwagi na wielką popularność bilety są losowane[2][3][4].

Filharmonicy Wiedeńscy widnieją na austriackich monetach bulionowych czerpiących od nich nazwę – tradycyjnie złotych[5][6], od 2008 roku też srebrnych (próba 999)[7][8], a od 2016 roku również w wydaniu platynowym (próba 999,5)[9].

Dyrygenci

Do roku 1933

Dyrygenci gościnni (od roku 1933)

Przypisy

  1. Marian B Michalik, Jolanta M Michasiewicz, Kronika opery, Warszawa: Wydawnictwo KRONIKA, 1993, ISBN 83-900331-7-8, OCLC 69311058.
  2. New Year's Concert History , www.wienerphilharmoniker.at (ang.).
  3. Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich , PolskieRadio.pl, 30 grudnia 2018 .
  4. Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich , WIEDEŃ – Teraz. Na zawsze (pol.).
  5. Filharmonicy Wiedeńscy 1 oz. (Złota moneta bulionowa) - Mennica Polska , www.mennica.com.pl .
  6. Vienna Philharmonic Bullion Coins in Gold, Silver and Platinum , www.muenzeoesterreich.at (ang.).
  7. Vienna Philharmonic – 1 Ounce Fine Silver , www.muenzeoesterreich.at (ang.).
  8. 1 Unze Philharmoniker in Silber , Austria-Forum (niem.).
  9. Vienna Philharmonic Bullion Coin in Platinum (999.5) , www.muenzeoesterreich.at (ang.).