Temat Franco Nero wzbudził ostatnio duże zainteresowanie i kontrowersje. W miarę jak świat zmierza w stronę coraz bardziej technologicznej i zglobalizowanej przyszłości, Franco Nero stał się centralnym elementem codziennego życia ludzi. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje dla gospodarki, Franco Nero nadal jest przedmiotem debaty i dyskusji na całym świecie. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Franco Nero, od jego ewolucji na przestrzeni dziejów po jego rolę w dzisiejszym świecie. Ponadto przeanalizujemy opinie i stanowiska różnych ekspertów w tej dziedzinie, aby przedstawić szeroką i obiektywną wizję Franco Nero i jego wpływu na obecne społeczeństwo.
Franco Nero, właściwie Francesco Clemente Giuseppe Sparanero (ur. 23 listopada1941 w San Prospero Parmense w Parmie) – włoski aktor, producent filmowy, scenarzysta i reżyser[1].
Dorastał w Bedonii i Mediolanie[10]. W wieku sześciu lat brał udział w przedstawieniach przygotowywanych pod opieką księdza miejscowej parafii na przedmieściach Parmy. Studiował przez jakiś czas ekonomię na Facoltà di Economia e Commercio, a potem przez dwa lata pracował jako księgowy w Mediolanie, gdzie uczęszczał też na kursy recytatorskie w Piccolo Teatro di Milano[11][12].
Kariera
Początkowo zarabiał na życie jako malarz i fotograf, a karierę aktorską rozpoczął w 1962[13] w czarno–białym dramacie Przepalona skóra (Pelle viva) z Elsą Martinelli. W filmie krótkometrażowym Przestępstwo (Un delitto, 1963) wystąpił w roli chłopca, który codziennie mija ten sam dom w drodze do szkoły. Wziął udział w popularnej włoskiej foto–powieści i występował w okazjonalnych w nocnych klubach. Znalazł się też w obsadzie komedii Pożyczona dziewczyna (La ragazza in prestito, 1964) z Annie Girardot.
Mając 23 lata pojawił się w rzymskiej wytwórni Cinecittà i dostał niewielką rolę w komedii Celestina (La Celestina P...R..., 1965). Rok później został dostrzeżony w Rzymie przez hollywoodzkiego reżysera Johna Hustona, który zaangażował go do roli Abla w filmie Biblia (La Bibbia, 1966). Następnie posypały się dalsze propozycje, już głównych ról, w awanturniczych filmach, obliczonych na gust masowego widza, takich jak dramat Znałem ją dobrze (Io la conoscevo bene, 1965) czy western Złoczyńcy (Gli uomini dal passo pesante, 1965). Drogę do Hollywood otworzyły mu kreacje samotnego mściciela w spaghetti westernach – Django (1966), Do widzenia, Teksas (Texas, Addio, 1966), Brutal i zwierzak (Tempo di Massacro, 1966), Deaf Smith i Johnny Ears (Los Amigos, 1973), Keoma (1976) i Django 2: il grande ritorno (1987)[14]. Wystąpił w anglojęzycznych filmach, w tym w roli Cygana w melodramacie Dziewica i Cygan (The Virgin and the Gypsy, 1970), wojennym Komandosi z Navarony (Force 10 from Navarone, 1978), dramacie sensacyjnym Wejście Ninja (Enter the Ninja, 1981) i dreszczowcu Szklana pułapka 2 (Die Hard 2, 1990)[15] u boku Bruce’a Willisa.
Wcielał się w imponującą gamę postaci, w tym upokorzonego inżyniera żądnego zemsty w dramacie kryminalnym Ulica prawa (Il cittadino si ribella, 1974), Rudolpa Valentino w telewizyjnym dramacie biograficznym ABCLegenda Valentino (The Legend of Valentino, 1975) w reż. Melville’a Shavelsona, gejowskiego porucznika w dramacie Querelle (1982) z Jeanne Moreau, serbskiego średniowiecznego bohatera w Sokół (Banovic Strahinja, 1983), Arpada w dramacie Podbój (Honfoglalás, 1996) i kaprala karabinierów Nerzę w dramacie Bandyci (Li chiamarono... briganti!, 1999) z Claudią Cardinale. Spróbował swoich sił jako scenarzysta i producent, m.in. westernu Jonathan zwany Niedźwiedziem (Jonathan degli orsi, 1994)[16]. W 2005 zadebiutował jako reżyser dramatu Forever Blues.
1971: Zeznanie komisarza policji przed prokuratorem republiki (Confessione di un commissario di polizia al procuratore della repubblica) jako kapitan Bonavia
1971: Wakacje (Vacanza La) jako kłusownik
1971: ¡Viva la muerte... tua! jako książę Dmitri Vassilowich Orlowsky
1971: Śledztwo zakończone – proszę zapomnieć (L' Istruttoria e chiusa, dimentichi!) jako Vanzi