Françoise Nyssen

Obecnie Françoise Nyssen stał się powracającym tematem w dzisiejszym społeczeństwie. Wraz z postępem technologii i ciągłymi zmianami stylu życia, spojrzenie na tę kwestię z różnych perspektyw staje się coraz bardziej istotne i konieczne. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Françoise Nyssen ma znaczący wpływ na nasze życie i ważne jest, aby zrozumieć jego implikacje i konsekwencje. W tym artykule zbadamy znaczenie Françoise Nyssen i jego wiele aspektów, a celem jest przedstawienie kompleksowej analizy, która pozwoli nam lepiej zrozumieć jego znaczenie we współczesnym społeczeństwie.

Françoise Nyssen
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

9 czerwca 1951
Etterbeek

Zawód, zajęcie

wydawczyni

Stanowisko

minister kultury (2017–2018)

Odznaczenia
Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

Françoise Nyssen (ur. 9 czerwca 1951 w Etterbeek) – francuska wydawczyni pochodzenia belgijskiego, dyrektor wydawnictwa Actes Sud, od 2017 do 2018 minister kultury.

Życiorys

Urodziła się w Belgii, otrzymała później obywatelstwo francuskie[1]. Ukończyła Université Libre de Bruxelles, a także belgijski instytut urbanistyki ISURU. W drugiej połowie lat 70. pracowała w wydziale architektury belgijskiego ministerstwa środowiska. Od 1980 związana z francuską branżą wydawniczą, została m.in. dyrektorem Actes Sud, wydawnictwa założonego przez jej ojca Huberta Nyssena[1].

W maju 2017 w nowo powołanym gabinecie Édouarda Philippe’a objęła stanowisko ministra kultury[2]. Pozostała na tej funkcji również w utworzonym w czerwcu 2017 drugim rządzie tegoż premiera[3], kończąc jednak urzędowanie w październiku 2018.

Odznaczona Legią Honorową klasy V (2003) i IV (2012)[4], Order Narodowy Zasługi klasy III (2017)[5], Orderem Sztuki i Literatury klasy III (2008)[6].

Przypisy