Henryk I ziębicki

W dzisiejszym świecie Henryk I ziębicki zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Czy to ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę, czy też znaczenie w sferze gospodarczej, Henryk I ziębicki zdołał przyciągnąć uwagę i zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i fanów. W tym artykule kompleksowo przeanalizujemy wszystkie aspekty powiązane z Henryk I ziębicki, badając jego pochodzenie, ewolucję i konsekwencje. Ponadto szczegółowo przeanalizujemy jego rolę w obecnym kontekście, a także możliwe prognozy na przyszłość, jakie mogą wyniknąć z jego obecności na scenie globalnej. Podobnie zajmiemy się różnymi perspektywami i opiniami na temat Henryk I ziębicki, aby zapewnić naszym czytelnikom pełny i szczegółowy przegląd tego tematu, który jest dziś tak istotny.

Henryk I ziębicki
Wizerunek herbu
Herb księstwa
książę ziębicki
Dane biograficzne
Dynastia

Piastowie

Data urodzenia

do 1350

Data śmierci

do 1385

Ojciec

Mikołaj Mały ziębicki

Matka

Agnieszka z Lichtenburka

Rodzeństwo

Bolko III

Henryk (I) (ur. pomiędzy 1346 a 1350, zm. pomiędzy 1366 a 1385) – książę ziębicki w latach 13581366/85 (czysto formalnie).

Henryk był młodszym synem księcia ziębickiego Mikołaja i Agnieszki z Lichtenburka. Jako młodszy dziedzic niewielkiego księstwa został przeznaczony do kariery duchownej. O księciu zachowało się niewiele wiadomości. 17 sierpnia 1360 Henryk otrzymał od papieża Innocentego VI kanonię w kapitule wrocławskiej, choć wiadomo, że posiadał już wcześniej prebendę kościelną w postaci kanonii kolegiaty Św. Krzyża w tym samym mieście. Według "Kroniki książąt polskich" Henryk wstąpił do zakonu krzyżackiego i jako członek tego zakonu zmarł w Prusach. Nieznana jest data zgonu księcia.