Henryk Wogenap

Temat Henryk Wogenap cieszy się dużym zainteresowaniem i debatą we współczesnym społeczeństwie. Od swoich początków do chwili obecnej Henryk Wogenap odgrywał zasadniczą rolę w różnych aspektach życia, wpływając na kulturę, ekonomię, politykę i relacje międzyludzkie. Z biegiem czasu Henryk Wogenap ewoluował i dostosował się do zmian i wyzwań współczesnego świata, tworząc nowe możliwości i wyzwania dla jednostek i społeczności. W tym artykule zbadamy znaczenie i wpływ Henryk Wogenap na nasz dzisiejszy świat, analizując jego implikacje i możliwe perspektywy na przyszłość.

Henryk II Wogenap
Ilustracja
Data i miejsce śmierci

9 kwietnia 1334
Lidzbark Warmiński

Biskup warmiński
Okres sprawowania

1329–1334

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

łaciński

Nominacja biskupia

przed 4 sierpnia 1329

Sakra biskupia

przed 4 sierpnia 1329

Henryk II Wogenap (zm. 9 kwietnia 1334) – biskup warmiński.

Życiorys

Kanonik i prepozyt kapituły warmińskiej; po śmierci Jordana został wybrany na biskupa warmińskiego, jednak funkcję tę pełnił tylko 4 lata. Oficjalną prekonizację oraz sakrę biskupią otrzymał przed 4 sierpnia 1329 w Awinionie od papieża Jana XXII.

Zapisał się w dziejach diecezji jako sprawny administrator dóbr biskupich, aktywny także w pracy duszpasterskiej. Rozpoczął budowę murowanej katedry we Fromborku.

Po śmierci pochowano go w katedrze we Fromborku. Po nim nastąpił kilkuletni wakat na stolicy biskupiej we Fromborku, przerwany w 1337 nominacją Hermana z Pragi. 26 grudnia 1329 r. zawiesił swoją pieczęć obok kapitulnej pod dokumentem podnoszącym osadę Dobre Miasto do rangi miasta.

Bibliografia

  • Jan Kopiec, Heinrich Wogenap († 1334). In: Erwin Gatz: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches 1198–1448, ISBN 3-428-10303-3, s. 183.
  • Gustaw Beckmann, Geschichte der Stadt Guttstadt, s. 5. / Historia Dobrego Miasta, tłum. burmistrza Dobrego Miasta Jarosława Kowalskiego, Dobre Miasto, 2024, s. 9.