Juliusz Slaski

W tym artykule przyjrzymy się fascynującemu światu Juliusz Slaski i jego wpływowi na społeczeństwo. Od niepamiętnych czasów Juliusz Slaski był przedmiotem badań, debat i refleksji, przyciągając uwagę ludzi w każdym wieku, kulturach i kontekstach. Na przestrzeni dziejów Juliusz Slaski odegrał fundamentalną rolę w ewolucji ludzkości, wpływając na kluczowe aspekty naszego codziennego życia. Dzięki głębokiej i wnikliwej analizie odkryjemy tajemnice i zawiłości otaczające Juliusz Slaski, oferując szeroką i wzbogacającą wizję, która pozwoli nam lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie we współczesnym świecie. Zanurz się w tej ekscytującej podróży odkrywczej i poszerz swoje horyzonty na temat Juliusz Slaski.

Juliusz Slaski
Hubert Grzymała; Jan Zaleski
Ilustracja
Juliusz Slaski w Oxfordzie (przed 1950)
Data i miejsce urodzenia

15 kwietnia 1920
Broniszów

Data i miejsce śmierci

15 lipca 1990
Monte Viso

Przyczyna śmierci

wypadek alpinistyczny

Miejsce spoczynku

Cmentarz Salwatorski w Krakowie

Zawód, zajęcie

antropolog, dziennikarz, publicysta, alpinista, himalaista

Miejsce zamieszkania

Londyn, Monachium

Narodowość

polska

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski; Uniwersytet Oksfordzki

Rodzice

Jan Slaski
Felicja

Odznaczenia
Krzyż Wojenny 1939–1945 z 3 brązowymi palmami (Francja)

Juliusz Slaski (niewłaściwie Ślaski, niekiedy błędnie Śląski), ps. Hubert Grzymała, Jan Zaleski (ur. 15 kwietnia 1920 w Broniszowie, zm. 15 lipca 1990 we włoskich Alpach) – polski antropolog, dziennikarz i alpinista.

Pochodził z gałęzi małopolskiej rodziny Slaskich herbu Grzymała. Był synem Jana Slaskiego właściciela majątku Broniszów. Był żołnierzem Wojska Polskiego we Francji, za bohaterską akcję w 1940 odznaczony Croix de Guerre avec palme. Po studiach w Balliol College na Uniwersytecie Oksfordzkim pracował jako antropolog w University of London, publikował m.in. w „Nature”, w 1950 brał udział w badawczej wyprawie do Afryki. Od 1945 był dziennikarzem emigracyjnym, od lipca 1954 reporterem i później też kierownikiem europejskiego oddziału Głosu Ameryki (ps. „Jan Zaleski”), a później też Radio Wolna Europa (prowadził stały program sportowy pod ps. „Hubert Grzymała”). Zginął w czasie wspinaczki na Monte Viso.

Był członkiem Cresta Clubu w Sankt Moritz.

Pochowany jest na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie (sektor SC11-E-9)[1].

Bibliografia

  • Ziemianie polscy XX wieku. Słownik biograficzny, cz. 2, Warszawa 1994.
  • Sport (red. Dariusz Matyja), Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, (Seria PWN Leksykon).
  • Juliusz Slaski, w: Britannica edycja polska. Poznań 2004.

Przypisy