Kharoszthi

W dzisiejszym świecie Kharoszthi to temat, który przyciąga uwagę osób w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. Od postępu technologicznego po sprawy bieżące, Kharoszthi zdołał przekroczyć bariery i wywołać pełne pasji dyskusje w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy jest to poziom osobisty, akademicki czy zawodowy, Kharoszthi stał się istotnym tematem, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Z tego powodu ważne jest, aby dogłębnie przeanalizować wpływ, jaki Kharoszthi ma na obecne społeczeństwo i konsekwencje, jakie ma to na przyszłość. W tym artykule zagłębimy się w najważniejsze aspekty Kharoszthi i zbadamy jego wpływ na różne aspekty codziennego życia.

Droga Kharoszthi z Indii
Droga Kharoszthi z Indii
Kawałek papieru z tekstem w kharoszthi, Basen Tarymu, muzeum prowincjonalne Xinjiangu
Moneta indo-grecka króla Menandra z napisem w kharoszthi: MAHARADżASA DHARMIKASA MENANDRASA
Cyfry kharoszthi
I II III X IX IIX IIIX XX IXX
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
Ȝ ੭Ȝ ȜȜ ੭ȜȜ ȜȜȜ ੭ȜȜȜ  
10 20 30 40 50 60 70  
 
ʎI ʎII  
100 200  

Kharoszthi (Kharoṣṭhī), pismo gāndhārīalfabet sylabiczny używany od III w. p.n.e. do III w. n.e. na terenie starożytnych krain Gandhary, Sogdiany i Kuszanu. Wywodził się z alfabetu aramejskiego. Zachował się w odległych miejscowościach położonych na szlaku jedwabnym aż do VII w. Służył do zapisywania buddyjskich tekstów m.in. w sanskrycie i pali. Został odcyfrowany przez James Prinsepa (1799–1840), który wykorzystał dwujęzyczne monety z alfabetem greckim z jednej strony i tekstem w języku pali w alfabecie kharoszthi na rewersie.

Bibliografia

  • Falk, Harry. Schrift im alten Indien: Ein Forschungsbericht mit Anmerkungen, Gunter Narr Verlag, 1993
  • Fussman's, Gérard. Les premiers systèmes d'écriture en Inde, in Annuaire du Collège de France 1988-1989
  • Hinüber, Oscar von. Der Beginn der Schrift und frühe Schriftlichkeit in Indien, Franz Steiner Verlag, 1990
  • Norman, Kenneth R. The Development of Writing in India and its Effect upon the Pâli Canon, in Wiener Zeitschrift für die Kunde Südasiens (36), 1993
  • Salomon, Richard. New evidence for a Ganghari origin of the arapacana syllabary. Journal of the American Oriental Society. Apr-Jun 1990, Vol.110 (2), str. 255-273.
  • Salomon, Richard. An additional note on arapacana. Journal of the American Oriental Society. 1993, Vol.113 (2), str. 275-6.

Linki zewnętrzne