Konrad I (król niemiecki)

Wygląd przypnij ukryj Konrad I
Ilustracja
Konrad I
Król Franków Wschodnich (Niemiec)
Okres

od 911
do 918

Poprzednik

Ludwik IV Dziecię

Następca

Henryk I Ptasznik

Dane biograficzne
Dynastia

Konradyni

Data urodzenia

ok. 890

Data śmierci

23 grudnia 918

Ojciec

Konrad Starszy

Matka

Glismunta

Konrad I (ur. ok. 890, zm. 23 grudnia 918) – książę Frankonii, król niemiecki 911–918 z frankońskiej dynastii Konradynów.

W 911 w wyniku elekcji objął tron niemiecki po śmierci ostatniego z niemieckich Karolingów Ludwika IV Dziecięcia. Od początku napotykał na liczne problemy. Najpierw utracił królestwo Lotaryngii, które za Ludwika III było połączone z Niemcami unią personalną, na rzecz Karola III Prostaka, który połączył je z Francją. Poza tym w Niemczech na skutek najazdów Węgrów, Normanów i Słowian panowała anarchia.

Chaos spotęgowało niemieckie możnowładztwo dążące do niezależności. W Bawarii tendencje takie przejawiali książęta z rodu Arnulfingów. W dorzeczu górnego Renu i Dunaju tworzyło się właśnie księstwo szwabskie w ogniu walk między margrabiami a feudałami duchownymi z biskupem Konstancji na czele. W sporze tym Konrad I poparł Kościół i dzięki jego pomocy wolność odzyskał biskup Salomon III.

Mimo to władca nie zdołał zmusić przeciwników do kapitulacji. W 917 Burchard II opanował ostatecznie Szwabię i zdobył godność książęcą. Najgroźniejszym przeciwnikiem Konrada I był jednak książę saski Henryk Ptasznik (późniejszy król Niemiec) z najbogatszego w tym czasie w Niemczech rodu Ludolfingów panujących w Saksonii. W konflikcie z możnowładztwem Konrad I oparł się na Kościele, ale w praktyce nie uporał się z przeciwnikami do końca życia. Umierając w 918 roku, na swego następcę wskazał Henryka, księcia saskiego.

Bibliografia

Królowie niemieccy
Konradyni
Ludolfingowie
Dynastia salicka
Supplinburgowie
Hohenstaufowie
Welfowie
Hohenstaufowie
Wielkie bezkrólewie
Habsburgowie
Nassau
Habsburgowie
Luksemburgowie
Wittelsbachowie
Habsburgowie
Luksemburgowie
Wittelsbachowie
Luksemburgowie
Habsburgowie
Wittelsbachowie
Habsburgowie-Lotaryńscy
Oficjalny tytuł królów niemieckich od XI wieku król Rzymian Zobacz też królowie frankijscy cesarze rzymscy (Święte Cesarstwo Rzymskie) Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa: