W artykule o Konwersja wewnętrzna szczegółowo omówimy wszystkie aspekty związane z tym tematem. Od jego powstania i ewolucji na przestrzeni czasu, po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Przeanalizujemy różne perspektywy i teorie związane z Konwersja wewnętrzna, a także jego wpływ w różnych obszarach, takich jak między innymi kultura, gospodarka, polityka, technologia. Ponadto zajmiemy się głównymi wyzwaniami stojącymi obecnie przed Konwersja wewnętrzna, a także możliwymi rozwiązaniami i innowacjami, które pojawiają się wokół tego tematu. Ostatecznie ten artykuł ma na celu przedstawienie pełnego i zaktualizowanego spojrzenia na Konwersja wewnętrzna, dostarczenie odpowiednich informacji i dogłębnej analizy wszystkim osobom zainteresowanym głębszym zgłębieniem tego tematu.
Konwersja wewnętrzna – proces jądrowy, w którym energia wzbudzenia jądra atomowego zostaje przekazana bezpośrednio jednemu z elektronów orbitalnych atomu (elektron konwersji). Następuje tym samym emisja (wyrzucenie) elektronu przez atom. Proces ten jest konkurencyjnym dla emisji promieniowania gamma i zachodzi głównie w atomach o dużych liczbach atomowych, przy stosunkowo małych energiach wzbudzenia jąder, rzędu 10–100 keV.
Z uwagi na emisję elektronu do procesu konwersji wewnętrznej podobne są:
Z kwantowomechanicznego opisu atomu wynika, że elektrony orbitalne posiadają pewne skończone prawdopodobieństwo znalezienia się w obszarze zajmowanym przez jądro atomowe. Dzięki temu elektron może przejąć energię wzbudzenia jądra atomowego bezpośrednio, tj. bez uczestnictwa fotonu gamma unoszącego energię wzbudzenia i przekazującego ją temu elektronowi.
Z reguły większość elektronów konwersji pochodzi z powłoki K, gdyż elektrony na niej posiadają największe prawdopodobieństwo znalezienia ich w obszarze jądra. Energia kinetyczna emitowanego elektronu jest równa różnicy energii wzbudzenia jądra i energii wiązania tego elektronu w atomie.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska konwersji wewnętrznej na określonym poziomie elektronowym (np. powłoce K) wyraża się za pomocą współczynnika konwersji wewnętrznej W związku z tym, że proces ten jest procesem konkurującym z emisją promieniowania gamma przez wzbudzone jądro atomowe, definiuje się go jako stosunek liczby elektronów konwersji (przykładowo z poziomu K) emitowanych w określonym przedziale czasu do liczby fotonów gamma wyemitowanych w tym samym czasie:
Po emisji elektronu konwersji na danej powłoce elektronowej pozostaje dziura (brak elektronu, atom jest wzbudzony). Zostaje ona zapełniona przez elektron z dalszej powłoki, przy czym atom emituje wówczas foton charakterystycznego promieniowania rentgenowskiego. Odwzbudzanie odbywa się poprzez kaskadę takich przeskoków z emisją fotonów X lub elektronów Augera.
Historycznie nazwa procesu konwersji wewnętrznej pochodzi od hipotez tłumaczących emisję elektronów tym, że foton gamma oddaje elektronowi orbitalnemu swą energię. Obecnie wiadomo, że energia wzbudzenia jądra przekazywana jest elektronowi bezpośrednio.