Krzyż jerozolimski

W dzisiejszym świecie Krzyż jerozolimski pozostaje tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Jego znaczenie przekracza granice i pokolenia, a jego wpływ jest odczuwalny w różnych sferach społeczeństwa. Od momentu powstania do chwili obecnej Krzyż jerozolimski był przedmiotem debaty, analiz i refleksji, stale generując nowe perspektywy i podejścia do jego znaczenia i wpływu. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Krzyż jerozolimski, badając jego ewolucję w czasie i jego znaczenie we współczesnym kontekście. Poprzez szczegółową analizę i krytyczne spojrzenie będziemy starali się głębiej zagłębić w znaczenie Krzyż jerozolimski i jego wpływ na nasze życie, oferując kompleksową wizję, która pozwoli nam zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Krzyż jerozolimski

Krzyż jerozolimski – duży krzyż laskowany, w kątach którego umieszczono cztery małe krzyże greckie[1].

Krzyż symbolizuje pięć ran Chrystusa ukrzyżowanego[1]. Według innych interpretacji pięć patriarchatów, Chrystusa i 4 ewangelie lub 4 kierunki świata, w których rozeszła się Jego nauka z Jerozolimy albo też Ziemię Świętą i 4 królestwa, z których wywodziło się rycerstwo I krucjaty.

Herb Królestwa Jerozolimskiego

Przybrany za godło przez Gotfryda de Bouillon jako obrońcę Grobu Świętego stał się herbem Królestwa Jerozolimskiego[1]. Jest godłem zakonu Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Jest też symbolem franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej. Jego wariant występuje na fladze Gruzji oraz jest symbolem Niemieckich Ewangelickich Dni Kościoła (DEKT).

Jako emblemat Ziemi Świętej często przybierany na pamiątkę pielgrzymki do niej[1]. Kształt krzyża jerozolimskiego ma papieski Krzyż Pielgrzyma do Ziemi Świętej, którym honorowani są pątnicy odbywający pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Przypisy

  1. a b c d Paweł Dudziński, Alfabet heraldyczny Warszawa 1997, s. 103