W tym artykule zajmiemy się tematem Laurence Olivier Award z innowacyjnej i istotnej dla naszych czytelników perspektywy. Niezależnie od tego, czy Laurence Olivier Award jest osobą, tematem, datą czy innym elementem, niezwykle ważne jest zrozumienie jego wpływu na dzisiejszy świat i tego, jak wpływa na różne aspekty społeczeństwa. Poprzez dogłębną i szczegółową analizę zbadamy wiele aspektów Laurence Olivier Award i jego implikacje w różnych obszarach. Naszym celem jest zapewnienie naszym czytelnikom pełnego i aktualnego zrozumienia Laurence Olivier Award, aby mogli być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami i trendami związanymi z tym tematem.
Laurence Olivier Award (lub Olivier Award) – doroczna nagroda przyznawana przez Society of London Theatre (Zrzeszenie teatrów londyńskich) dla przedstawień teatralnych wystawianych w Londynie, przede wszystkim na West Endzie. Nagroda jest uznawana za najbardziej znaczące brytyjskie wyróżnienie teatralne, jest odpowiednikiem broadwayowskiej Tony Award.
Nagrody zostały przyznane po raz pierwszy w roku 1976 jako The Society of West End Theatre Awards. W roku 1984 wybitny brytyjski aktor Laurence Olivier wyraził zgodę na nazwanie nagrody jego imieniem, od tej chwili nagrody są określane oficjalnie jako Laurence Olivier Awards[1] - potocznie Larries[2]. Nagrody są zarządzane i finansowane z budżetu Society of London Theatre (SOLT)
O nagrodę może ubiegać się każda londyńska produkcja teatralna, która:
Nagrody są przyznawane przez cztery panele:[3]
Nominacje w kategoriach teatralnych zgłaszają pocztą anonimowo wszyscy członkowie Society of London Theatre. W kategoriach operowych, tanecznych i teatrów afiliowanych nominacje są zgłaszane wyłącznie przez członków odpowiedniego panelu w drodze tajnego głosowania.
Większość nagród Oliviera jest przyznawana w kategoriach teatralnych (dramaty oraz musicale). Są one głosowane w panelu teatralnym, który składa się z: pięciu anonimowych specjalistów z branży, oraz ośmiu reprezentantów publiczności, z czego czterech głosuje w kategoriach dramatu, a pozostałych czterech - musicalu. Panele: operowy, taneczny oraz teatrów zrzeszonych składają się z 3 profesjonalistów z odpowiedniej kategorii oraz dwóch reprezentantów publiczności.
Panel afiliowanych osądza produkcje członków afiliowanych przy SOLT. W tej kategorii znajdują się mniejsze teatry bez pełnego członkostwa, jak: Lyric Hammersmith, Hampstead Theatre, Old Vic, Young Vic oraz Royal Court Theatre.