Majdan Kasztelański

W dzisiejszym artykule dogłębnie zgłębimy temat Majdan Kasztelański, analizując jego znaczenie w różnych kontekstach i jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Od swoich początków po ewolucję w czasie, Majdan Kasztelański był przedmiotem badań i debat, wpływając na myśl i kulturę popularną. Poprzez wyczerpującą analizę zajmiemy się różnymi aspektami tworzącymi Majdan Kasztelański, badając jego wpływ na różne obszary życia codziennego. Naszym celem jest przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Majdan Kasztelański, dostarczając naszym czytelnikom wzbogacającego i nowego spojrzenia na ten temat, wykorzystując dane, badania i istotne informacje.

Majdan Kasztelański
wieś
Ilustracja
Młyn w Majdanie Kasztelańskim
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Powiat

biłgorajski

Gmina

Józefów

Liczba ludności (2021)

174[2][3]

Strefa numeracyjna

84

Kod pocztowy

23-460[4]

Tablice rejestracyjne

LBL

SIMC

0890407[5]

Położenie na mapie gminy Józefów
Mapa konturowa gminy Józefów, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Majdan Kasztelański”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Majdan Kasztelański”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Majdan Kasztelański”
Położenie na mapie powiatu biłgorajskiego
Mapa konturowa powiatu biłgorajskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Majdan Kasztelański”
Ziemia50°31′09″N 23°01′08″E/50,519167 23,018889[1]

Majdan Kasztelańskiwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Józefów[5][6].

Miejscowość jest położona na granicy Roztocza, wśród lasów Puszczy Solskiej. Przebiega tędy droga powiatowa łącząca Józefów z Tereszpolem. Obecnie działa tu Ochotnicza Straż Pożarna.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie zamojskim. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 171 mieszkańców[7] i była ósmą co do wielkości miejscowością gminy Józefów.

Wierni Kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym[8].

Historia

Majdan Kasztelański występuje w XIX wieku jako wieś w powiecie biłgorajskim, ówczesnej gminie Aleksandrów, parafii Majdan Sopocki. W 1827 r. wieś w ówczesnej parafii Górecko liczyła 24 domy i 144 mieszkańców[9].

Etymologia nazwy Majdan

Majdan, wyraz pochodzenia tureckiego, oznaczający zamknięty, czworoboczny obszar, służący za rynek targowy, plac ćwiczeń wojennych, miejsce zgromadzeń, w obozach polskich nazywano majdanem wolny obszar środkowy, na którym gromadziło się rycerstwo dla równego podziału łupów. Stąd przeszła ta nazwa na obozowiska robotników leśnych, którzy ustawiali swe budy w czworobok zamknięty. Obozowiska te stawały się często zawiązkami wsi, zakładanych na wyciętych obszarach leśnych. Nazwa pierwotna majdanu przechodziła i na wieś. Majdany tym się różnią od Bud, że stanowiły zbiorowisko znacznej liczby robotników, co pociągało konieczność urządzenia w nich władzy administracyjnej i sądowej, podczas gdy budy były to pojedyncze przeważnie osady leśne. Majdany zakładano głównie w celu wyzyskiwania zawartych w lesie bogactw przez wytapianie smoły, wypalanie węgla itp. Zwykle przybierały one nazwę od dóbr, do których należały lasy. Tak powstał np. Majdan Sopocki, Księżopolski, Kasztelański, Nadrzecze i wiele innych. Majdan odgrywa też sarnę rolę w obszarach leśnych na prawym brzegu Wisły aż do Bugu i Narwi, co Huta na obszarach leśnych lewego brzegu Wisły. (Opisu dostarcza Bronisław Chlebowski Majdan Kasztelański, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. V: Kutowa Wola – Malczyce, Warszawa 1884, s. 908.)

Zabytki

Przypisy

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 75527
  2. Wieś Majdan Kasztelański w liczbach , Polska w liczbach , liczba ludności na podstawie danych GUS.
  3. NSP 2021: Ludność w miejscowościach statystycznych , Bank Danych Lokalnych GUS, 19 września 2022 .
  4. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 757 .
  5. a b TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. .
  6. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. „Dziennik Ustaw”. Nr 29, poz. 200, s. 1867, 2013-02-15. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. . 
  7. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
  8. Opis parafii stronie diecezji
  9. Majdan Kasztelański (95), Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. V: Kutowa Wola – Malczyce, Warszawa 1884, s. 910.