Memory (piosenka)

W dzisiejszym świecie Memory (piosenka) stał się tematem ciągłej debaty i refleksji. Jego znaczenie obejmuje różne obszary społeczeństwa, od polityki po kulturę i technologię. Z biegiem czasu Memory (piosenka) wykazał swój wpływ i zdolność do generowania znaczących zmian w różnych obszarach. Opinie na ten temat są zróżnicowane i często spolaryzowane, co pokazuje, jak ważne jest podejście do tej kwestii w sposób obiektywny i multidyscyplinarny. W tym artykule zbadamy różne aspekty Memory (piosenka) i jego wpływ dzisiaj, analizując jego ewolucję w czasie i jego projekcję na przyszłość.

Memory
Wydany

1981

Gatunek

musical

Twórca

Trevor Nunn, Andrew Lloyd Webber

Memory (pol. „Pamięć” / „Wspomnienie”) – piosenka z musicalu Koty (ang. Cats)

Kompozycja

Utwór jest śpiewany przez postać Grizabelli, kiedyś pięknej kocicy, która obecnie jest cieniem siebie sprzed lat. Piosenka jest nostalgicznym wspomnieniem jej wspaniałej przeszłości i marzeniem o nowym życiu. Śpiewana we fragmencie w pierwszym akcie i w całości pod koniec spektaklu, Memory jest jego momentem kulminacyjnym i jego najbardziej znanym (nie tylko wielbicielom musicali) utworem.

Muzykę utworu skomponował Andrew Lloyd Webber. Słowa, napisane przez Trevora Nunna, są zainspirowane wierszem T.S. Eliota pt. Rhapsody on a Windy Night.

Andrew Lloyd Webber, obawiając się, że melodia brzmi zbyt podobnie do dzieła Giacomo Pucciniego, poprosił o zdanie ojca. Ten miał odpowiedzieć: „Brzmi jak milion dolarów!”. Piosenka napisana jest w tonacjach B-dur i w Des-dur, która była ulubioną kompozytora.

Covery

Utwór jest jednym z najbardziej znanych Webbera, doczekał się ponad 160 coverów[1]. Najbardziej znanymi artystami wykonującymi utwór są:

Z polskich artystek wykonywały ją: Ewa Małas-Godlewska, Zdzisława Sośnicka, Izabela Zając i Halina Mlynkova.

Często niepoprawnie nazywana Memories z powodu wykonania Barbry Streisand, wydanego w 1981 r. na płycie pt. Memories. Poprawny tytuł piosenki jest jednak w liczbie pojedynczej, tj. Memory.

Przypisy