Mur obronny

W następnym artykule poznamy fascynujący świat Mur obronny, temat, który przez lata przykuwał uwagę wielu osób. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na życie codzienne, Mur obronny to temat, który wywołał duże zainteresowanie i debatę zarówno wśród ekspertów, jak i fanów. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty Mur obronny, od jego powstania po dzisiejszą ewolucję, w celu zapewnienia głębszego zrozumienia tego tak istotnego dzisiaj tematu.

Mury obronne zamku w Beaumaris
Wielki Mur Chiński, najdłuższy system murów obronnych w historii
Mury miejskie w Carcassonne

Mur obronny – ciągła konstrukcja warowna w postaci muru wykonanego z kamienia lub cegły. Podstawowa część każdej murowanej fortyfikacji.

Mur obronny może stanowić zarówno samodzielną budowlę (np. Wielki Mur Chiński) lub stanowić zamkniętą zaporę fortyfikacyjną otaczającą miasto, zamek lub fort. Obronność muru zwiększały usytuowane w jego linii baszty i wieże oraz poprzedzające go od zewnątrz przedmurze i fosa, a także bramy, mosty zwodzone i barbakany.

Mury obronne zaczęły powstawać w starożytności, lecz szczególnie rozpowszechniły się w średniowieczu (były zwieńczone blankami oraz wyposażone w ganek dla obrońców).

Style murów obronnych:

Przykłady murów wolnostojących:

Następcą muru obronnego były stałe linie fortyfikacji (Wał Pomorski, Linia Maginota, Linia Gustawa, Linia Zygfryda, MRU, Linia Mannerheima).

Zobacz też

Bibliografia