W tym artykule zbadamy wpływ Nagroda Sfinks na różne aspekty społeczeństwa. Od wpływu na kulturę popularną po znaczenie w historii, Nagroda Sfinks pozostawił niezatarty ślad w różnych sferach życia. Przez lata Nagroda Sfinks był przedmiotem debat i analiz, generując wszelkiego rodzaju opinie i teorie. Poprzez to badanie staramy się rzucić światło na znaczenie Nagroda Sfinks i jego rolę w kształtowaniu świata, jaki znamy. Badając jego implikacje i konsekwencje, mamy nadzieję zagłębić się w złożoność Nagroda Sfinks i jego trwały wpływ.
Idea nagrody powstała w 1994 r. w redakcji kwartalnika SFinks. W 2000 r. ukonstytuowała się kapituła nagrody w składzie: Elżbieta Magiera, Ewa Łupińska i Bożena Wasak. Kapituła podlicza głosy, przygotowuje listę nominacji. Głosowanie odbywa się poprzez internet lub listownie. Wszystkie głosy są równoważne.
W 2015 roku nagroda została zawieszona.
Kategorie nagrody
Nagroda przyznawana jest w kategoriach:
książka roku – kandydują do niej wszystkie książki, polskie i zagraniczne, powieści, zbiory opowiadań, antologie, almanachy, wydania pierwsze i wznowienia
polska powieść roku – kandydują pierwsze wydania polskiego utworu literackiego o objętości minimum 120 stron maszynopisu, wydanego w formie zwartej (także w antologii) bądź w czasopiśmie o zasięgu ogólnokrajowym (także w odcinkach)
polskie opowiadanie roku – kandydują pierwsze wydania polskiego utworu literackiego o objętości do 119 stron maszynopisu, opublikowane w czasopismach o zasięgu ogólnokrajowym, zbiorach opowiadań, antologiach, almanach
zagraniczna powieść roku – kandydują pierwsze wydania zagranicznego utworu literackiego przełożonego na język polski, o objętości minimum 120 stron maszynopisu, wydanego w formie zwartej (także w antologii) bądź w czasopiśmie o zasięgu ogólnokrajowym (także w odcinkach)
zagraniczne opowiadanie roku – kandydują pierwsze wydania zagranicznego utworu literackiego przełożonego na język polski, o objętości do 119 stron maszynopisu, opublikowanego w czasopiśmie o zasięgu ogólnokrajowym, zbiorze opowiadań, antologii lub almanachu.