Napiwek

W dzisiejszym świecie Napiwek to kwestia, która staje się coraz bardziej istotna w społeczeństwie. Od momentu powstania wpływa na różne aspekty życia codziennego, wywołując debaty, kontrowersje i znaczące przemiany. Jego wpływ rozciąga się na różne obszary, od politycznego po kulturalne, i zdołał przyciągnąć uwagę zarówno ekspertów, jak i obywateli. Biorąc pod uwagę różnorodność opinii i perspektyw, kluczowa jest szczegółowa i krytyczna analiza roli, jaką obecnie odgrywa Napiwek, a także jej możliwych przyszłych konsekwencji. Dlatego w tym artykule proponujemy wyczerpujące i obiektywne zbadanie różnych aspektów związanych z Napiwek, aby zaoferować wszechstronną wizję, która pozwoli nam zrozumieć jego znaczenie i wpływ na współczesne społeczeństwo.

Napiwek w restauracji

Napiwek – zwyczajowa pieniężna gratyfikacja, pozostawiana przez klienta pracownikom lokalu gastronomicznego, jako wyraz zadowolenia z jakości obsługi[1]. Co do zasady nieobowiązkowa, choć w niektórych krajach[a] jest niepisanym przymusem obyczajowym.

Zależnie od kraju, klasy lokalu i wartości rachunku oczekiwana wysokość napiwku wynosi od 5 do 25 procent ceny za usługę. Bywa też, że napiwek to po prostu wysokość rachunku zaokrąglona w górę do "równej" sumy. W zależności od zwyczaju panującego w danym lokalu obdarowany napiwkiem dzieli się uzbieraną kwotą ze współpracownikami (zgodnie z zasadą, że na efekt końcowy pracuje cały zespół np: także kucharze) lub zostawia ją sobie w całości. Zdarza się też, że napiwek jest wliczany do rachunku. Informacja o tym powinna być umieszczona w menu bądź cenniku, a napiwek traci wtedy swój charakter uznaniowy (jest naliczany obligatoryjnie każdemu klientowi, niezależnie od jego poziomu zadowolenia z usługi). Napiwek doliczony do rachunku podlega opodatkowaniu.

W niektórych krajach/kulturach (np. Korea Południowa, Japonia, Chiny, Finlandia) nie ma zwyczaju dawania napiwków, a próba obdarowania nim obsługi może zostać uznana za zachowanie niestosowne. Z kolei w państwach w których zwyczaj ten jest powszechny (np. w Polsce[2]) zdarza się, że napiwki stanowią główne źródło dochodu obsługi (przy stałej pensji na poziomie minimalnym). Niekiedy nachalne domaganie się napiwku może być karalne, jak ma to miejsce np. we Włoszech.

Uwagi

  1. np. USA, Tunezja, Turcja, Egipt, Maroko, Anglia, Hiszpania, Włochy

Przypisy

  1. Według art. 6 Konwencji MOP nr 172 dotyczącej warunków pracy w hotelach, restauracjach i podobnych zakładach napiwek oznacza kwotę pieniężną daną dobrowolnie pracownikowi przez klienta, dodatkowo do kwoty, którą klient musi zapłacić za otrzymane usługi. Niezależnie od napiwków, zainteresowani pracownicy będą otrzymywać podstawowe wynagrodzenie, płacone w regularnych odstępach czasu. (teksty oryginalne, przekład polski)
  2. "Na napiwkach zarabiają kilkaset złotych dziennie.", NaMonciaku.pl, 19.10.2013

Zobacz też