Oźna

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Oźna, temat mający dziś ogromne znaczenie. Oźna to koncepcja, która wywołała duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach, generując sprzeczne opinie i rozbieżne perspektywy. W tym sensie istotne jest szczegółowe przeanalizowanie wszystkich aspektów związanych z Oźna, aby zrozumieć jego prawdziwy zakres i wpływ. W tym artykule omówimy różne podejścia, badania i punkty widzenia, które pozwolą czytelnikowi uzyskać kompleksowy obraz Oźna. Ponadto zbadamy jego ewolucję w czasie, a także jego wpływ w różnych kontekstach i sytuacjach. Prezentując dane, analizy i refleksje, staramy się zaoferować pełne i aktualne spojrzenie na Oźna, aby przyczynić się do debaty i poszerzyć wiedzę na ten bardzo istotny temat.

Oźna
Ilustracja
Oźna widziana z Rachowca (2018)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Pasmo

Beskid Żywiecko-Kisucki

Wysokość

953 m n.p.m.

Położenie na mapie gminy Rajcza
Mapa konturowa gminy Rajcza, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Oźna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Oźna”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się czarny trójkącik z opisem „Oźna”
Położenie na mapie powiatu żywieckiego
Mapa konturowa powiatu żywieckiego, na dole po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Oźna”
Ziemia49°28′37,1″N 18°59′12,0″E/49,476972 18,986667

Oźna (953 m)[1] – szczyt w grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywiecko-Kisuckim, wchodzący w skład jednego z jej bocznych grzbietów[2]. Jest najwyższym ze szczytów w grzbiecie, który znajduje się pomiędzy Skalanką i Kikulą. Ma dwa wierzchołki; północno-zachodni 952 m i południowo-wschodni 953 m[1]. Przez Oźną biegnie granica polsko-słowacka, jednak nie przez jej szczyt, lecz jej zachodnimi stokami w odległości około 1,2 km od szczytu. Najwyżej położone miejsce, którym przebiega granica na Oźnej nazywa się Beskidem Wrzeszczowskim (Beskidem Granicznym). W północne i północno-wschodnie stoki Oźnej wcinają się dolinki potoków uchodzących do Słanicy, południowe opadają do potoku Radeczki, w kierunku wschodnim natomiast od szczytu Oźnej biegnie grzbiet z wierzchołkami: Kłokocz, Sobańskie, Burów Groń, Łysica, Słowików Groń. Północne stoki tego grzbietu opadają do doliny potoku Słanica, południowe do doliny potoku Rycerskiego i jego dopływu – potoku Radeczki[2].

Przez Oźną prowadzi szlak turystyczny. Partie grzbietowe są częściowo bezleśne, dzięki czemu widokowe. Na południowym stoku Oźnej położone jest schronisko PTSM, znajdujące się w dawnej szkole[3]. Oźna znajduje się w granicach miejscowości Rycerka Górna w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Rajcza[2]. W regionalizacji fizycznogeograficznej Polski według Jerzego Kondrackiego Grupa Wielkiej Raczy zaliczana jest do Beskidu Żywieckiego[4], w nowszej polskiej regionalizacji z 2018 roku do Beskidu Żywiecko-Kisuckiego[5].

Nazwę Oźna (jako Ożna) podawał już Andrzej Komoniecki (1658–1728), autor „Chronografii albo Dziejopisu Żywieckiego[6].

Widok na Oźną z Koniakowa

Przypisy

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna 1:10 000 .
  2. a b c Geoportal. Mapa lotnicza .
  3. Stanisław Figiel, Urszula Janicka-Krzywda, Wojciech W. Wiśniewski Piotr Krzywda, Beskid Żywiecki: przewodnik, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2012, s. 131, ISBN 978-83-62460-30-4.
  4. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, s. 318, 330–333, ISBN 83-01-12479-2.
  5. Balon J., Jodłowski M., Krąż P., Beskidy Zachodnie (513.4–5), Richling A. i inni red., Regionalna geografia fizyczna Polski, Poznań 2021, s. 481, 494.
  6. Aleksy Siemionow, Ziemia Wadowicka. Monografia turystyczno-krajoznawcza, Wadowice: Komisja Turystyki Górskiej Oddziału PTTK „Ziemia Wadowicka” w Wadowicach, 1984, s. 561.