Obywatel Jones

W tym artykule zbadamy wpływ, jaki Obywatel Jones wywarł na różne obszary społeczeństwa. Obywatel Jones to dziś temat niezwykle aktualny, który przykuł uwagę naukowców, ekspertów i ogólnie opinii publicznej. Na przestrzeni dziejów Obywatel Jones odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu naszego życia i sposobu, w jaki postrzegamy otaczający nas świat. Poprzez szczegółową analizę zbadamy, jak Obywatel Jones wpłynął na kulturę, politykę, ekonomię i inne aspekty społeczeństwa, a także jakie ma to konsekwencje dla przyszłości. Mamy nadzieję rzucić światło na ten istotny temat i zachęcić do krytycznej refleksji na temat jego obecnego i przyszłego wpływu, badając różne perspektywy i dowody.

Obywatel Jones
Mr. Jones
Ilustracja
Gareth Jones
Gatunek

thriller
dramat

Rok produkcji

2019

Data premiery

10 lutego 2019[1]
25 października 2019 (Polska)

Kraj produkcji

Polska
Wielka Brytania
Ukraina

Język

angielski
walijski

Czas trwania

119 min

Reżyseria

Agnieszka Holland

Scenariusz

Andrea Chalupa[2]

Główne role

James Norton
Vanessa Kirby
Peter Sarsgaard

Muzyka

Antoni Łazarkiewicz

Zdjęcia

Tomasz Naumiuk

Scenografia

Grzegorz Piątkowski

Kostiumy

Aleksandra Staszko

Montaż

Michał Czarnecki

Produkcja

Film Produkcja, Stanisław Dziedzic, Klaudia Śmieja, Crab Apple Films, Angus Lamont, Film UA, Egor Olesov[3]

Nagrody
44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – konkurs główny: Złote Lwy, Najlepsza scenografia
Strona internetowa

Obywatel Jones (ang.  Mr. Jones) – polsko-brytyjsko-ukraiński thriller historyczny z 2019 roku w reżyserii Agnieszki Holland. Film miał swoją premierę w konkursie głównym na 69. MFF w Berlinie.

Fabuła

Film opowiada historię walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa (1905–1935), jednego z nielicznych obcokrajowców, którzy byli bezpośrednimi obserwatorami wielkiego głodu na Ukrainie (pochłonął według różnych szacunków od 3 do 6 milionów ofiar), zamordowanego prawdopodobnie przez NKWD[4].

Produkcja

Okres zdjęciowy trwał od marca[2] do czerwca 2018[5]. Zdjęcia do filmu kręcone były na terenie Polski w: Krakowie, Katowicach i Dąbrowie Górniczej w Pałacu Kultury Zagłębia, w Sosnowcu, Pyskowicach, Brzesku, Kaliszu i Warszawie. Poza Polską zdjęcia kręcono także w Szkocji (m.in. w Edynburgu) i na Ukrainie (w Charkowie). Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Nagrody

Film otrzymał 2 nagrody na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursie głównym otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu Złote Lwy oraz za najlepszą scenografię dla Grzegorza Piątkowskiego[6].

Przypisy