W dzisiejszym świecie Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej” jest bardzo istotną kwestią, która ma wpływ na wiele osób na różnych etapach życia. Niezależnie od tego, czy jest to dziedzina zawodowa, osobista czy akademicka, Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej” wywołał duże zainteresowanie i debatę, budząc ciekawość wielu osób. Zjawisko to w ostatnich latach zyskało na znaczeniu ze względu na swój wpływ na społeczeństwo i podejmowanie decyzji. Dlatego istotne jest pogłębienie naszej wiedzy na temat Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej” i jego implikacji, aby lepiej zrozumieć jego zakres i znaleźć możliwe rozwiązania dla wyzwań, jakie stwarza.
Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej” – jedna z piętnastu odznak tytułów honorowych przyznawanych w PRL, ustanowiona 8 czerwca 1968 jako wyróżnienie dla najbardziej zasłużonych pracowników, którzy w okresie wieloletniej pracy w przemyśle okrętowym wyróżnili się osiągnięciami w dziedzinie wydajności pracy i ulepszaniu metod pracy, wprowadzania i upowszechniania postępu technicznego, obniżki kosztów własnych, poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, inicjowania i rozwoju współzawodnictwa oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych stoczniowców.
Tytuł honorowy nadawano z okazji Dnia Stoczniowca (niedziela w trzeciej dekadzie czerwca). Odznakę noszono po prawej stronie piersi, przed Medalem 10-lecia Polski Ludowej. Laureatom tytułu przysługiwał dodatek do renty lub emerytury tzw. chlebowy.
Wszystkie tytuły honorowe zostały zlikwidowane 23 grudnia 1992, ustawą z dnia 16 października 1992, pozostawiając dotychczasowym laureatom prawo do ich używania.