Opad atmosferyczny

Wygląd przypnij ukryj Widoczny na horyzoncie opad przelotny z chmury Stratocumulus cumulogenitus Opady śniegu w DreźniePrzeciętne sumy opadu w Polsce. Lata 1971 - 2000

Opad atmosferyczny – ogół ciekłych lub stałych produktów kondensacji pary wodnej spadających z chmur na powierzchnię Ziemi, unoszących się w powietrzu oraz osiadających na powierzchni Ziemi i przedmiotach. Opady dzielimy na: osiadające - osady, unoszące się w powietrzu i spadające na powierzchnię ziemi. Do opadów spadających na powierzchnię ziemi zalicza się: deszcz, mżawkę, śnieg, krupy oraz grad. Opad, który nie dociera do powierzchni Ziemi, nazywa się virgą.

Pomiar opadów

Wielkość opadów podaje się w milimetrach słupa wody lub litrach wody na metr kwadratowy (l/m2) powierzchni na dobę (wartości liczbowe pomiaru wyrażone w obu tych jednostkach są sobie równe). Innymi słowy, 1 mm opadu odpowiada 1 l wody rozlanemu na powierzchni 1 m². W przypadku śniegu odpowiada to wodzie powstałej po jego stopieniu. Zwykle przy podawaniu wartości pomiaru dla aktualnej sytuacji pomijane jest określenie, że dotyczy on doby.

Do pomiaru wysokości opadów stosuje się deszczomierz (pluwiometr). Do ciągłego zapisu opadu ciekłego i oceny jego intensywności w różnych odcinkach czasowych służy pluwiograf.

Rodzaj opadów wraz z natężeniem w zależności od rodzaju chmur

hydrometeory As Ns Sc St Cu Cb
deszcz 1 2 1 1 3
mżawka 1 2
śnieg 1 3 3
grad 3
krupy śnieżne 2 2 3
śnieg ziarnisty 2
ziarna lodowe 1 2 3
Słupki lodowe 1

1-słabe, 2-umiarkowane, 3-silne

Podział opadów

Ze względu na sposób opadania Ze względu na przyczyny rozróżniamy Ze względu na czas trwania rozróżniamy

Znaczenie opadów dla rolnictwa

Opady na innych planetach

Zobacz też

Przypisy

  1. Atlas Klimatyczny Polski IMGW 2005
  2. Międzynarodowy Atlas Chmur, Państwowy Instytut Hydrologiczno-meteorologiczny, 1956
  3. a b c d e f Stanisław Bac, Tytus Bartoszak, Bohdan Dobrzański, Uprawa roślin Tom 1, wyd. V, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1974.
  4. Zofia (1902-1993).Z.(1. 1. ). Kaczorowska Zofia (1902-1993).Z.(1. 1. )., Pogoda i klimat, wyd. 2 popr., Warszawa: Wydaw. Szkolne i Pedagogiczne, , ISBN 83-02-02688-3, OCLC 749640666 .brak strony (książka)
  5. AlojzyA. Woś AlojzyA., Meteorologia dla Geografów .brak strony (książka)
Kontrola autorytatywna (typ zjawiska meteorologicznego):Encyklopedia internetowa: