Park Narodowy San Guillermo

W dzisiejszym świecie Park Narodowy San Guillermo stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Od wpływu na społeczeństwo po znaczenie w nauce, Park Narodowy San Guillermo jest zjawiskiem, które nie pozostawia nikogo obojętnym. W całej historii Park Narodowy San Guillermo był przedmiotem licznych debat i generował wszelkiego rodzaju opinie i teorie. W tym artykule zbadamy różne aspekty Park Narodowy San Guillermo, analizując jego implikacje i wpływ na różne aspekty naszego codziennego życia.

Park Narodowy San Guillermo
Parque nacional San Guillermo
Ilustracja
park narodowy
Państwo

 Argentyna

Położenie

prowincja San Juan

Data utworzenia

13 stycznia 1999

Powierzchnia

1660 km²

Ochrona

kategoria IUCNII (park narodowy)

Położenie na mapie prowincji San Juan
Mapa konturowa prowincji San Juan, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy San Guillermo”
Położenie na mapie Argentyny
Mapa konturowa Argentyny, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy San Guillermo”
Ziemia29°25′00,12″S 69°15′00,00″W/-29,416700 -69,250000
Strona internetowa

Park Narodowy San Guillermo (hiszp. Parque nacional San Guillermo) – park narodowy w Argentynie położony w departamencie Iglesia w północnej części prowincji San Juan. Został utworzony 13 stycznia 1999 roku i zajmuje obszar 1660 km². Teren na którym się znajduje wraz z sąsiadującym rezerwatem przyrody (8114,6 km²) o tej samej nazwie stanowi od 1972 roku rezerwat biosfery UNESCO[1][2][3][4].

Opis

Park położony jest wysoko w Andach Środkowych, w trudno dostępnym terenie o średniej wysokości przekraczającej 3000 m n.p.m. Zachodnią część parku zajmuje Kordyriera Zachodnia z pokrytymi wiecznym śniegiem szczytami przekraczającymi 4000 m n.p.m. Na wschód od niej znajdują się doliny Iglesia, Rodeo, Calingasta i Barreal oraz ciągną się pasma górskie Talacasto, Villicún, Alta oraz Chica del Zonda. We wschodniej części parku znajdują się pasma należące do systemu górskiego Sierras Pampeanas, takie jak Valle Fértil i De la Huerta[5][1].

Prawie całą powierzchnię parku zajmuje puna (1337,97 km²). Niewielkie fragmenty parku należą do ekoregionów: Wysokie Andy (hiszp. Altos Andes) (149,14 km²) i Monte de Sierras y Bolsones (172,89 km²)[3][6].

Klimat zimny i suchy. Średnie temperatury w parku wynoszą +1 °C zimą i +15 °C latem[6].

Flora

Charakterystycznymi dla puny na terenie parku są rośliny takie jak: Fabiana densa, Adesmia subterranea, Etraglochin alatum, Ephedra breana i Maihueniopsis glomerata. Rosną tu też m.in.: Adesmia nanolignea, Huarpea andina, Pachylaena atriplicifolia oraz Cistanthe picta[7][6].

Na niewielkim obszarze parku, który nie jest puną, rosną m.in.: Tessaria absinthioides, uboczka, Echinopsis leucantha, Dolichlasium lagascacea, Prosopis alpataco.[7][6]

Fauna

Na terenie parku żyje największa w Argentynie populacja wikunii andyjskiej[8][6].

Żyje tu też kilka gatunków zagrożonych wyginięciem, takich jak: kondor wielki, łyska rogata, nandu plamiste z podgatunku Pterocnemia pennata garleppi, jaszczurki z gatunku Phymaturus punae i Liolaemus eleodori, mokradłowiec andyjski[9][6][3].

Z ssaków występują tu m.in.: gwanako andyjskie, puma płowa, nibylis andyjski, nibylis argentyński, grizon mniejszy, wiskacza górska[9][3].

Ptaki żyjące w parku to m.in.: kusoń andyjski, Chloephaga melanoptera, karakara andyjska, sokół wędrowny, górzak andyjski[9][3].

Przypisy

  1. a b Parque Nacional San Guillermo , Argentina.gob.ar, 4 czerwca 2019 (hiszp.).
  2. San Guillermo Biosphere Reserve, Argentina , UNESCO, 25 października 2018 (ang.).
  3. a b c d e SIB | Parque Nacional San Guillermo , gob.ar .
  4. SIB | Sistema de Información de Biodiversidad, Parques Nacionales, Argentina , sib.gob.ar .
  5. San Guillermo - Relieve , www.patrimonionatural.com .
  6. a b c d e f Biodiversidad , Argentina.gob.ar, 4 czerwca 2019 (hiszp.).
  7. a b San Guillermo - Flora , www.patrimonionatural.com .
  8. Parque Nacional San Guillermo. San Juan, Argentina. , www.reservasanguillermo.com .
  9. a b c San Guillermo - Fauna , www.patrimonionatural.com .