Pieprz kubeba

W dzisiejszym świecie Pieprz kubeba stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie na polu zawodowym czy znaczenie historyczne, Pieprz kubeba przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Ten artykuł ma na celu pełne zbadanie znaczenia i implikacji Pieprz kubeba, oferując zarówno przegląd, jak i szczegółową analizę jego różnych aspektów. W następnych kilku linijkach zagłębimy się w fascynujący świat Pieprz kubeba, aby zapewnić pełne i wzbogacające spojrzenie na ten temat o niewątpliwym znaczeniu w aktualnej panoramie.

Pieprz kubeba
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

magnoliopodobne

Rząd

pieprzowce

Rodzina

pieprzowate

Rodzaj

pieprz

Gatunek

pieprz kubeba

Nazwa systematyczna
Piper cubeba L. f.
Suppl. pl. 90. 1782

Pieprz kubeba (Piper cubeba L.) – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Występuje w Malezji, uprawiany jest głównie na Jawie i Sumatrze.

Morfologia

Krzewiaste pnącze o liściach skórzastych, dolne – sercowatego kształtu, górne jajowatopodługowate. Kwiaty zarówno męskie jak i żeńskie w oddzielnych kwiatostanach. Owoce tzw. kubeby aromatyczne o bardzo ostrym smaku, usadowione na szypułkach nieco dłuższych niż w przypadku pieprzu czarnego. Owoce silnie pomarszczone w kolorze brązowoczarnym zebrane w walcowatego kształtu grona.

Zastosowanie

Z owoców uzyskuje się tzw. kubebinę kamforową mającą zastosowanie w lecznictwie ludowym, bywa też używany jako dodatek aromatyzujący w produkcji żywności.

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).

Bibliografia

  • Rośliny przyprawowe, PWRiL, W-wa, 1983, ISBN 83-09-00456-7
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.