Plac Bolesława Chrobrego w Katowicach

Kwestia Plac Bolesława Chrobrego w Katowicach jest dziś szeroko dyskutowana, ponieważ dotyczy dużej liczby ludzi na całym świecie. Od czasu odkrycia Plac Bolesława Chrobrego w Katowicach budzi rosnące zainteresowanie społeczności naukowej, a także społeczeństwa w ogóle. Na przestrzeni lat przeprowadzono liczne badania i badania mające na celu pełne zrozumienie implikacji i konsekwencji Plac Bolesława Chrobrego w Katowicach dla zdrowia, społeczeństwa i środowiska. W tym artykule zostaną zbadane różne aspekty związane z Plac Bolesława Chrobrego w Katowicach, przedstawiając przegląd jego dzisiejszego znaczenia i wpływu.

plac Bolesława Chrobrego
Śródmieście
Ilustracja
plac Bolesława Chrobrego z pomnikiem J. Piłsudskiego
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry znajduje się punkt z opisem „plac Bolesława Chrobrego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „plac Bolesława Chrobrego”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac Bolesława Chrobrego”
Ziemia50°15′15,7″N 19°01′29,1″E/50,254367 19,024756

Plac Bolesława Chrobrego w Katowicach (w latach 1939−1945[1] Barbarossaplatz[2]) – plac usytuowany w Śródmieściu Katowic, po południowej stronie torów kolejowych. Położony jest na styku ulic: Jagiellońskiej (od południa), Józefa Lompy (od zachodu), Władysława Reymonta (od wschodu). W północnej części placu stoi budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (wejście od ul. Henryka Dąbrowskiego).

Obelisk Orłów Śląskich w Katowicach

W okresie międzywojennym w zachodniej części placu wzniesiono nowoczesny budynek Muzeum Śląskiego według projektu lwowskiego architekta Karola Schayera[3]. Był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie przed II wojną światową. Niemcy zburzyli muzeum w 1941, stanowiło bowiem symbol polskości w Katowicach – symbol powrotu Śląska do Macierzy[4]. W miejscu, w którym istniało muzeum odsłonięto pomnik przedstawiający dwa orły piastowskie zrywające się do lotu.

Po II wojnie światowej wybudowano na placu, od strony ulicy Henryka Dąbrowskiego, budynek Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych (lata 1953−1955). Autorami projektu byli Henryk Buszko i Aleksander Franta. Obecnie w budynku znajduje się siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Przed budynkiem, od strony ul. Jagiellońskiej i gmachu Urzędu Wojewódzkiego znajdowała się do lat 90. XX w. podświetlana fontanna w kształcie vesica piscis.

Obecnie, w miejscu zasypanej fontanny znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, odsłonięty w 1993[5]. Autorem pomnika jest chorwacki rzeźbiarz Antun Augustinčić.

Z placem sąsiaduje siedziba Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (po drugiej stronie ul. Jagiellońskiej), Wydział Biologii Uniwersytetu Śląskiego (po drugiej stronie ul. J. Lompy) oraz szpital miejski (po drugiej stronie ul. W. Reymonta).

Zobacz też

Przypisy

  1. J. Lipońska-Sajdak, Katowice wczoraj. Kattowiz gestern, Gliwice 1995, s. 5.
  2. Alle Straßen bzw. Straßennamen von Kattowitz Deutsch – Polnisch. www.grytzka-genealogie.de. . . (niem.).
  3. Michał Bulsa, Barbara Szmatloch, Katowice, których nie ma, Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2019, s. 21, ISBN 978-83-7729-502-1.
  4. Muzeum Śląskie: Historia. muzeumslaskie.pl. . . (pol.).
  5. Urząd Miasta Katowice: Wartości dziedzictwa kulturowego (załącznik 1.9). www.bip.um.katowice.pl. . (pol.).

Bibliografia

  • Jerzy Moskal: ... Bogucice, Załęże et nova villa Katowice - Rozwój w czasie i przestrzeni. Katowice: Wydawnictwo Śląsk, 1993. ISBN 83-85831-35-5.
  • Katowice - Plan miasta, wyd. Demart SA, Warszawa 2009/2010.