Dzisiaj Polanka (Wrocław) jest tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi w społeczeństwie. Jego wpływ sięga od poziomu osobistego po globalny, wpływając na decyzje, trendy i opinie. Polanka (Wrocław) wzbudził zainteresowanie badaczy, naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa, którzy starają się zrozumieć jego implikacje, przyczyny i możliwe rozwiązania. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Polanka (Wrocław), analizując jego znaczenie, ewolucję i debaty, które obecnie generuje.
Polanka – osiedle w północnej części Wrocławia, wchodzące w skład większej jednostki urbanistycznej – osiedla Różanka. Wielkopłytowe osiedle w rejonie ulicy Macedońskiej i Broniewskiego wybudowane zostało dla 7000 osób w latach 1977–1980 w miejscu, gdzie przedtem znajdowały się (na powierzchni ok. 14 ha) ogródki działkowe i gdzie przebiegała nieczynna na tym odcinku od 1967 wrocławska kolej wąskotorowa. Przy ulicy Macedońskiej znajduje się największy na tym osiedlu, 21-klatkowy i jedenastokondygnacyjny budynek z 539 mieszkaniami.
Historycznie nazwa Polinke dotyczyła terenów[1] położonych po obu stronach Starej Odry na zachód od Kleczkowa na lewym i na zachód od dawnej wsi Różanka na prawym brzegu rzeki, w okolicach dzisiejszego mostu Osobowickiego oraz jego poprzedniej lokalizacji 700 metrów na zachód. W miejscu, gdzie obecnie znajdują się zabudowania portu miejskiego (przedłużenie dzisiejszej ul. Kleczkowskiej w stronę zachodnią) na mapach z roku 1847[2] i 1853[3] zaznaczone jest "Polinkowe Pastwisko" (oryginalnie niem. Polinke Hütung).
Na prawym brzegu na mapach z 1865[4] i późniejszych (1910, 1936, 1938) występują Polinke Acker ("Polinkowe Pola"), na zachód od dzisiejszego mostu Osobowickiego[5]. Na tym samym brzegu rzeki, ale na wschód od mostu Osobowickiego (na przedłużeniu ul. Osobowickiej), biegnie ulica Na Polance, dawniej Polinke Weg; nazwa oznaczała w przeszłości "drogę do gruntów Polanki" i dotyczyła drogi znajdującej się poza terytorium Polanki[6].
Dawne Polinke Acker włączone zostały w granice miasta podczas wielkiej "regulacji miejskiej" (Städterordnung) w listopadzie 1808 i wykorzystane później, w 1867 do założenia miejskiego cmentarza; z kolei pas ziemi pomiędzy Polinke Weg i Oswitzer Weg (ulicami Na Polance i Osobowicką) a prawym brzegiem Odry - w 1903[7]; reszta Różanki natomiast - w 1928.
Obecnie "Polanka" we Wrocławiu ma właściwie dwa różne znaczenia dotyczące niepokrywających się, choć pobliskich terenów. Topograficznie określa się tą nazwą łąki pomiędzy prawym, północnym brzegiem Odry a wałem przeciwpowodziowym ciągnącym się wzdłuż ulicy Osobowickiej na odcinku pomiędzy mostem Osobowickim a mostem kolejowym. Urbanistycznie natomiast przypisuje się tę nazwę osiedlu bloków z wielkiej płyty między ulicami Żmigrodzką, Na Polance, Bałtycką i Obornicką, będącemu fragmentem osiedla administracyjnego Karłowice-Różanka.