Pomnik Pyry w Poznaniu

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Pomnik Pyry w Poznaniu, który wywołał duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie, zbadamy, jak Pomnik Pyry w Poznaniu wpłynął na nasze życie i społeczeństwo jako całość. Przy podejściu multidyscyplinarnym przeanalizujemy różne aspekty związane z Pomnik Pyry w Poznaniu, od jego wpływu w kulturze popularnej po znaczenie w dziedzinie nauki. W tym artykule staramy się przedstawić wszechstronną i wzbogacającą wizję Pomnik Pyry w Poznaniu, mając na celu poszerzenie wiedzy i wygenerowanie głębokich refleksji na ten intrygujący temat.

Pomnik Pyry
w Poznaniu
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Miejsce

Park Jana Pawła II

Typ obiektu

kamień pamiątkowy

Data odsłonięcia

wrzesień 2007

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Pyry”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Pyry”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Pyry”
Ziemia52°23′25,0″N 16°55′41,0″E/52,390278 16,928056

Pomnik Pyry – pomnik w formie głazu narzutowego, kształtem przypominającego ziemniaka (w gwarze poznańskiejpyra), umieszczony w centralnej części parku Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich, na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Wilda[1] w Poznaniu.

Pomnik, z napisem POZNAŃSKA PYRA, odsłonięto we wrześniu 2007 w ramach piątych Dni Pyrlandii. Symbolizuje jeden z podstawowych atrybutów tożsamości mieszkańców Poznania, którym jest właśnie pyra. Kamień waży 5 ton i pochodzi spod Stęszewa.

W trakcie imprezy odsłonięcia miejsce miały występy artystyczne – przygrywały m.in. Boney M, Maciej Maleńczuk, Rudi Schuberth i Mr. Zoob. Wokół stanęła także wioska Indian z Peru, skąd wywodzi się ziemniak.

Zobacz też

Bibliografia

Przypisy