Pomnik Serca Jezusowego w Poznaniu (Piątkowo)

W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Pomnik Serca Jezusowego w Poznaniu (Piątkowo), badając jego liczne aspekty, wpływ i znaczenie w różnych obszarach. Od powstania po ewolucję na przestrzeni lat Pomnik Serca Jezusowego w Poznaniu (Piątkowo) przyciągał uwagę i zainteresowanie różnych osób, ekspertów i entuzjastów. Dzięki szczegółowej i wzbogacającej analizie odkryjemy, jak Pomnik Serca Jezusowego w Poznaniu (Piątkowo) wpłynął na społeczeństwo, kulturę i gospodarkę, oferując unikalne i wnikliwe spojrzenie na jego dzisiejsze znaczenie. Zanurz się w tej fascynującej podróży, która doprowadzi nas do lepszego zrozumienia wpływu Pomnik Serca Jezusowego w Poznaniu (Piątkowo) i jego roli we współczesnym świecie.

Pomnik Serca Jezusowego
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Miejsce

ul. Piątkowska 284

Typ obiektu

statua

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Serca Jezusowego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Serca Jezusowego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Serca Jezusowego”
Ziemia52°27′10,3″N 16°54′09,8″E/52,452861 16,902722

Pomnik Serca Jezusowego – pomnik w Poznaniu, po wschodniej stronie ul. Piątkowskiej (Piątkowo).

Historia

Pomnik został wzniesiony w dowód wdzięczności odzyskania wolności Ojczyzny w 1923 z funduszy katolickich obywateli Piątkowa narodowości polskiej (zbiórkę na ten cel przeprowadzono w 1922). Był to pierwszy na terenie Wielkopolski pomnik wdzięczności wzniesiony po 1918[1].

Obiekt został zburzony przez okupantów niemieckich w noc sylwestrową 1939. Resztki figury zostały przez nich zakopane w pobliżu lokalizacji pomnika. Monument został odbudowany w 1948. Stanowi on kopię pomnika z 1923[1].

Zobacz też

W pobliżu:

Przypisy

  1. a b Michał Maciołka, Janusz W. Bekczar, Zbudowano Dom Pana, Parafia św. Stanisława Kostki w Poznaniu, Poznań, 2002, s. 30-31