Uwolnienie Andromedy przez Perseusza (Poznań)

W tym artykule zagłębimy się w temat Uwolnienie Andromedy przez Perseusza (Poznań), który w ostatnich latach zyskał na znaczeniu ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od Uwolnienie Andromedy przez Perseusza (Poznań) jest przedmiotem debat i analiz w różnych dziedzinach, w tym w polityce, ekonomii, nauce i kulturze popularnej. W tym artykule będziemy badać różne perspektywy i podejścia związane z Uwolnienie Andromedy przez Perseusza (Poznań), a także jego wpływ na dzisiejszy świat. Dodatkowo zagłębimy się w możliwe przyszłe implikacje Uwolnienie Andromedy przez Perseusza (Poznań) i możliwe rozwiązania zaproponowane w celu sprostania wyzwaniom, jakie stwarza. Przygotuj się na dogłębną i kompletną analizę Uwolnienie Andromedy przez Perseusza (Poznań)!

Uwolnienie Andromedy
przez Perseusza
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Miejsce

Park Wilsona

Typ obiektu

Rzeźba

Projektant

Johannes Pfuhl

Data odsłonięcia

1956

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Uwolnienie Andromedyprzez Perseusza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Uwolnienie Andromedyprzez Perseusza”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Uwolnienie Andromedyprzez Perseusza”
Ziemia52°24′03,6″N 16°54′04,3″E/52,401000 16,901194

Uwolnienie Andromedy przez Perseusza – grupa rzeźbiarska zlokalizowana w centralnej części Parku Wilsona w Poznaniu, przed budynkiem Palmiarni Poznańskiej. Przedstawia scenę z mitologii greckiej: Perseusza ratującego Andromedę z niewoli Ketosa (potwora morskiego).

Autorem rzeźby wykonanej z brązu był Johannes Pfuhl – profesor Akademii Sztuki w Berlinie. Pierwotnie (1891) była umieszczona na placu Cyryla Ratajskiego, gdzie stanowiła element założenia pomnikowego z fontanną, poświęconego wizycie cesarzowej Wiktorii w 1888 roku (nie zakończonego). Do Parku Wilsona przeniesiona została po II wojnie światowej (1956). Stanowi tutaj optyczny zwornik dla ogrodu francuskiego z ławkami wokół.

Galeria

Zobacz też

Bibliografia