Portal:Stany Zjednoczone

W tym artykule zagłębimy się w temat Portal:Stany Zjednoczone, który wzbudził duże zainteresowanie i dyskusję w dzisiejszym społeczeństwie. Portal:Stany Zjednoczone stał się powracającym tematem dyskusji ze względu na jego wpływ na różne obszary, takie jak polityka, ekonomia, kultura i życie codzienne. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Portal:Stany Zjednoczone, analizując jego pochodzenie, ewolucję i konsekwencje w dzisiejszym świecie. Ponadto zagłębimy się w różne perspektywy i opinie istniejące na ten temat, aby zaoferować naszym czytelnikom pełną i wzbogacającą wizję.

 < Portale < Geografia < Ameryka Północna < Stany Zjednoczone

WIKIPORTAL Stany Zjednoczone

Flag of the United States of America
Flag of the United States of America
Great Seal of the United States of America
Great Seal of the United States of America
Location on the world map

Stany Zjednoczone, demokratyczne państwo o liczbie ludności przekraczającej prawie 310 000 000 i powierzchni 9 631 418 km² umiejscowione w Ameryce Północnej. Graniczy z Kanadą od północy i Meksykiem od południa; od wschodu granicę kraju stanowi Ocean Atlantycki, a od zachodu Ocean Spokojny. Od 4 lipca 1776 Stany Zjednoczone stały się niezależne od Wielkiej Brytanii. Pierwszym prezydentem USA został Jerzy Waszyngton. Początkowo nowe państwo miało wiele kłopotów finansowych i politycznych. Trwała walka pomiędzy dwoma obozami: Federalistów (późniejszych Republikanów) chcących silnej władzy centralnej i Antyfederalistów (którzy przekształcili się w Demokratycznych Republikanów, a następnie w Demokratów) dążących do zachowania odrębności poszczególnych stanów. Drugą sprawą sporną była kwestia niewolnictwa, które miało pozostać kwestią rozstrzyganą na poziomie władz stanowych i przez długi czas udawało się zachować równowagę pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Konstytucja została uchwalona 17 września 1787.

Więcej na temat Stanów Zjednoczonych...

Wybrany artykuł na medal edytuj

North American F-86 Sabre (ang. sabre – szabla) – amerykański odrzutowy samolot wojskowy zaprojektowany dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w latach 40. XX wieku i budowany po zakończeniu II wojny światowej w ponad osiemnastu wersjach. Pierwszy amerykański samolot wyposażony w fotel pilota wyrzucany energią znajdującego się pod nim ładunku wybuchowego.

Firma North American Aviation, znana z produkcji samolotu P-51 Mustang napędzanego silnikiem tłokowym, pod koniec wojny postanowiła podjąć wyzwanie zbudowania na zlecenie Marynarki Wojennej samolotu napędzanego silnikiem odrzutowym. Opierając się na materiałach i doświadczeniach niemieckich oraz umiejętnościach inżynierów amerykańskich, rozpoczęto prace projektowe nad samolotem oznaczonym jako North American FJ Fury. Jednocześnie projektowano podobną maszynę dla Sił Powietrznych, która posiadała skośne skrzydła o kącie 35 stopni i automatycznymi slotami.

Wybrana ilustracja edytuj

Grzyb atomowy z wybuchu ładunku Mike podczas Operacji Ivy

Czy wiesz, że... edytuj

Columbia Center

Czy wiesz, że...

... Sędziowie amerykańscy, według zapisów konstytucyjnych są niezawiśli i pełnią swe funkcje bezterminowo?

... najdłuższą siecią metra na świecie jest metro nowojorskie?

... Wielkie Jezioro Słone w stanie Utah stanowi pozostałość plejstoceńskiego jeziora Bonneville?

... nazwa mieszczącego się w Seattle budynku Columbia Center (na zdjęciu) była zmieniana 4-krotnie?

Kuchnia edytuj

Candy appledeser przyrządzany na Halloween i jesienne święta w Stanach Zjednoczonych w postaci jabłek na patyku w polewie z toffi lub cukru.

Podstawowe składniki potrzebne do przygotowania candy apples: to jabłka np. Granny Smith, drewniane patyczki, cukier, woda, miód lub golden syrup, ekstrakt z wanilii, cynamon, zmielone goździki, czerwony barwnik

Do zrobienia edytuj

Jeśli chcesz pomóc w tworzeniu portalu "Stany Zjednoczone", znajdziesz tu tematy, które są potrzebne do zrobienia/poszerzenia. Jeśli zauważyłeś, że brakuje jakiegoś artykułu, a sam nie możesz go napisać, prosimy o umieszczenie go na poniższej liście oraz tutaj.

Brakujące:
Michael Aguirre - Oświata w Stanach Zjednoczonych - Vashon Island - Muzyka w Stanach Zjednoczonych - Muzea w Stanach Zjednoczonych - Teatr w Stanach Zjednoczonych - Sport w Stanach Zjednoczonych - Kuchnia w Stanach Zjednoczonych

Do poszerzenia lub poprawienia:
Bob O’Connor - Cheyenne - Cincinnati - Clark (New Jersey) - Clarksville (Missouri) - Luke Ravenstahl - Tuscaloosa (Alabama) - Tyler (Teksas) - Unionville (Nevada) - United States Metric Board - Uniwersytet Stanforda - San Antonio (Teksas) - Szablon:Bronx - Szablon:Staten Island

Kategorie edytuj

Wybrany dobry artykuł edytuj

Wojna secesyjna – wojna, która toczyła się w latach 1861–1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.

Nazwa „wojna secesyjna” pochodzi od secesji (odłączenia się) stanów skonfederowanych od Unii. Powszechną nazwą, stosowaną zwłaszcza w USA, jest także „amerykańska wojna domowa” (ang. American Civil War). Znana jest także jako „wojna pomiędzy stanami” i „wojna o niepodległość południa”. Zapoczątkowało ją ostrzelanie Fortu Sumter w zatoce Charleston w Karolinie Południowej przez konfederatów 12 kwietnia 1861. Trwała do 26 maja 1865, kiedy poddały się ostatnie zorganizowane ośrodki oporu konfederatów (gdzieniegdzie walki trwały jeszcze do czerwca). W wyniku wojny śmierć poniosło 620 tysięcy ludzi, zniszczono mienie o wartości 5 mld dolarów, wolność uzyskało 4 mln niewolników.

Wybrana biografia edytuj

Prince, właśc. Prince Rogers Nelson (ur. 7 czerwca 1958 w Minneapolis, zm. 21 kwietnia 2016 w Chanhassen) – amerykański muzyk, przedstawiciel wielu stylów, m.in.: R&B, funk, soul, dance rock i pop, nazywany „Księciem”. Autor takich przebojów jak „Purple Rain”, „Kiss”, „Raspberry Beret”, „Little Red Corvette”, „Let's Go Crazy” i „When Doves Cry”, zdobywca siedmiu nagród Grammy; włączony w 2004 do Rock and Roll Hall of Fame. Szacowana sprzedaż na całym świecie jego albumów wynosi ponad 100 milionów egzemplarzy. Prince był uznawany za jednego z najbardziej innowacyjnych i nowatorskich artystów wszech czasów. Wpłynął znacząco na rozwój muzyki rozrywkowej i był jedną z głównych postaci sceny muzycznej, zwłaszcza w latach 90. XX wieku

Wybrana grafika na medal edytuj

Astronauta Bruce McCandless podczas czynności pozapojazdowych EVA (Extra-Vehicular Activity) w czasie misji programu STS (STS-41-B) wahadłowca Challenger w 1984 roku z użyciem osobistego zespołu manewrującego

Muzyka edytuj

Wu-Tang Clan – grupa wykonująca muzykę hip-hop wywodząca się ze Staten Island, dzielnicy Nowego Jorku.

Grupa składa się z dziewięciu MC (obecnie z ośmiu, w wyniku śmierci Ol' Dirty Bastarda w 2004), z których każdy wydał własne albumy. Grupa zapoczątkowała powstanie wielu innych grup.

Styl grupy wciąż podlega ewolucji, a solowe albumy różnią się pomiędzy sobą stylem i treścią, mimo tego jednak grupa jest dobrze znana z surrealistycznych rytmów, agresywnych treści wypełnionych metaforami, nawiązywaniem do życia w Nowym Jorku oraz aluzji do chińskiego folkloru i filmów kung-fu.

19 lipca 2007 roku Wu-Tang Clan wystąpił po raz pierwszy w Polsce w warszawskim klubie Stodoła.

Sport edytuj

Washington Wizardsamerykański klub koszykarski, mający swoją siedzibę w Waszyngtonie. Występują w Dywizji Południowo-Wschodniej, Konferencji Wschodniej w National Basketball Association (NBA). Swoje domowe spotkania Wizards rozgrywają w hali Verizon Center, którą dzielą z Washington Capitals z ligi NHL, Georgetown Hoyas NCAA i drużyną Washington Mystics występującą w WNBA.

W 1978 roku zespół zdobył, jedyne w swojej historii mistrzostwo NBA, pokonując w finale 4-3 Seattle SuperSonics z Dennisem Johnsonem i Paulem Silasem w składzie. W drużynie, prowadzonej przez Dicka Mottę grali m.in. jeszcze Elvin Hayes, Wes Unseld, Mitch Kupchak, Kevin Grevey, Tom Henderson czy Bob Dandridge. W Wizards w 2003 zakończył karierę Michael Jordan.


Kino edytuj

Chciwość (ang. Greed) – amerykański film niemy z 1924 roku w reżyserii i według scenariusza Ericha von Stroheima, oparty na powieści McTeague: A Story of San Francisco Franka Norrisa z 1899 roku. W rolach głównych wystąpili: Gibson Gowland jako dr John McTeague, ZaSu Pitts jako jego żona Trina (z domu Sieppe) i Jean Hersholt jako Marcus Schouler, przyjaciel i późniejszy wróg McTeague'a.

Film opowiada historię McTeague'a, dentysty z San Francisco, który żeni się z Triną, ukochaną jego najlepszego przyjaciela, Schoulera. Niedługo po zaręczynach Trina wygrywa na loterii 5 tys. dolarów. Zazdrosny Schouler donosi władzom, że McTeague prowadzi praktykę stomatologiczną bez wymaganych uprawnień, co doprowadza rodzinę McTeague'ów do ubóstwa. Żyjąc w nędzy, McTeague staje się alkoholikiem i brutalem, a Trina wpada w obsesję na punkcie wygranych pieniędzy, których stanowczo nie zgadza się tknąć, pomimo skrajnej biedy, w której żyje wraz z mężem. W końcu McTeague morduje żonę i ucieka z jej pieniędzmi do Doliny Śmierci, gdzie dochodzi do ostatecznego starcia ze ścigającym go Schoulerem.

Inne Wikiportale

  1. The FJ-1 Fury. . (ang.).
  2. Walter J. Boyne: Air Force Aircraft of the Korean War. . (ang.).