Przełęcz Cudzichowa

W dzisiejszym świecie Przełęcz Cudzichowa staje się coraz bardziej istotny w różnych obszarach, od polityki po naukę, w tym kulturę i społeczeństwo. Jego wpływ jest niezaprzeczalny, a jego implikacje są różnorodne i złożone. W tym artykule zagłębimy się w uniwersum Przełęcz Cudzichowa, badając jego różne aspekty i analizując jego wpływ w bieżącym kontekście. Od jego powstania po możliwe przyszłe ewolucje, postaramy się rzucić światło na tę różnorodną i wieloaspektową kwestię.

Przełęcz Cudzichowa
Ilustracja
Widok z Kopca
Państwo

 Polska
 Słowacja

Wysokość

ok. 1255 m n.p.m.

Pasmo

Beskid Żywiecko-Orawski / Beskidy Orawskie

Sąsiednie szczyty

Palenica, Munczolik

Położenie na mapie gminy Jeleśnia
Mapa konturowa gminy Jeleśnia, blisko dolnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Cudzichowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Cudzichowa”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Cudzichowa”
Położenie na mapie powiatu żywieckiego
Mapa konturowa powiatu żywieckiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Cudzichowa”
Ziemia49°32′02,9″N 19°17′22,8″E/49,534139 19,289667

Przełęcz Cudzichowa (ok. 1255 m) – przełęcz w Grupie Pilska w Beskidzie Żywiecko-Orawskim (na Słowacji są Oravské Beskydy), położona między szczytami Palenicy (1343 m) i Szczawinki (także Sypurzeń lub Minczolik), (1356 m)[1][2]. Grzbietem, na którym znajduje się przełęcz przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Północne stoki przełęczy są polskie i opadają do doliny potoku Sopotnia, południowe opadają do słowackiej doliny potoku Mutnianka. Pod wierzchołkiem Munczolika na stokach północnych znajduje się duża hala Cudzichowa[3].

Znajduje się w granicach wsi Sopotnia Wielka w województwie małopolskim, w powiecie żywieckim, w gminie Jeleśnia[2]. Nazwa przełęczy pochodzi od nazwy hali Cudzichowej, tej zaś od nazwiska właściciela (Cudzik). Nazwisko to wymieniane było już w XVII wieku w inwentarzu dóbr żywieckich. Czasami spotykana nazwa Przełęcz Cudziechowa jest nieprawidłowa[3].

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwony Rysianka (hala)Trzy KopcePalenica (Szyproń) – Przełęcz Cudziechowa – Szczawinka – schronisko PTTK na Hali Miziowej (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego)[1]
Szlak niebieski słowacki szlak graniczny

Przypisy

  1. a b Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000, Kraków: Compass, 2011, s. 1, ISBN 978-83-7605-084-3.
  2. a b Geoportal. Mapa lotnicza .
  3. a b Stanisław Figiel, Urszula Janicka-Krzywda, Wojciech W. Wiśniewski Piotr Krzywda, Beskid Żywiecki: przewodnik, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2012, s. 195, ISBN 978-83-62460-30-4.