W dzisiejszym świecie Przeciwobraz stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu ludzi w różnych kontekstach. Jej wpływ i zasięg rozciągają się od życia codziennego po bardziej wyspecjalizowane dziedziny nauki, wywierając znaczący wpływ na społeczeństwo jako całość. Od momentu pojawienia się Przeciwobraz wzbudził ciekawość i debatę, motywując ekspertów i entuzjastów do pogłębienia jego zrozumienia i zastosowań. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i aspekty związane z Przeciwobraz, zapewniając kompleksowy i szczegółowy przegląd, który pozwoli czytelnikom poszerzyć wiedzę na ten niezwykle istotny temat.
Przeciwobraz zbioru – pojęcie matematyczne, konkretniej teorii mnogości, związane z dowolną funkcją lub inną relacją dwuargumentową[1]. Przeciwobrazy definiuje się dla podzbiorów przeciwdziedziny – dla funkcji przeciwobrazy dotyczą dowolnego zbioru . Przeciwobraz zbioru to zbiór wszystkich elementów dziedziny, które są odwzorowane na elementy [2].
Pojęcie przeciwobrazu bywa używane w różnych działach matematyki, nie tylko wyższej; przeciwobrazami można definiować inne pojęcia jak miejsce zerowe[3] i funkcja ciągła[4].
Niech oznacza dowolną funkcję ze zbioru w zbiór . Przeciwobrazem zbioru względem nazywa się podzbiór zbioru określony wzorem
Przeciwobraz względem ustalonej funkcji , oznaczany , to funkcja ze zbioru potęgowego zbioru w zbiór potęgowy zbioru , czyli [5][6].
Oznaczenie może przywodzić na myśl notację odrębnego pojęcia funkcji odwrotnej, które pokrywa się z pojęciem przeciwobrazu wtedy i tylko wtedy, gdy jest bijekcją.
Niech funkcja rzeczywista będzie dana wzorem Przeciwobraz liczby rzeczywistej przy tej funkcji – oznaczany – zależy od jej wartości[3]:
Przeciwobraz zbioru jednoelementowego oznacza się lub krócej Nazywa się go włóknem nad , poziomicą[3] lub warstwicą [potrzebny przypis].
Zbiór wszystkich włókien nad elementami tworzy rodzinę zbiorów indeksowaną przez Prowadzi to do pojęcia kategorii rozwłóknień[potrzebny przypis].