W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Funkcje elementarne, badając jego różne aspekty, znaczenia i możliwy wpływ na różne aspekty życia. Funkcje elementarne z biegiem czasu stał się przedmiotem zainteresowania i debaty, budząc ciekawość i refleksje w różnych obszarach, od nauki po kulturę popularną. W trakcie tej lektury będziemy analizować jego znaczenie w obecnym kontekście, a także jego wpływ na rozwój idei i perspektyw. Nie ma znaczenia, czy jesteś amatorem, czy ekspertem w tej dziedzinie, ten artykuł poprowadzi Cię do odkrycia nowych aspektów Funkcje elementarne i na pewno pozostawi Ci nową wizję na ten temat.
Funkcje elementarne – różnie definiowana klasa funkcji matematycznych, zawierająca listą funkcji podstawowych oraz listę podstawowych działań na nich. Funkcje elementarne zwykle definiuje się w kontekście funkcji rzeczywistych zmiennej rzeczywistej, jednak można je uogólniać do funkcji zespolonych i zespolonej dziedziny, a także definiować na innych strukturach algebraicznych[potrzebny przypis].
1. Zbiór funkcji podstawowych – tzw. generatorów:
2, Zbiór działań podstawowych:
3. Do funkcji elementarnych zalicza się tylko wyniki wykonywania powyższych działań skończoną liczbę razy[1][2].
Uwagi:
(1) Dla różnych zastosowań wprowadza się pewne modyfikacje powyższej definicji. Niektórzy dopuszczają na przykład operację brania funkcji odwrotnej do funkcji już utworzonej (o ile jest to możliwe). Niekiedy dodaje się wartość bezwzględną do funkcji elementarnych. Niektórzy odrzucają operację potęgowania ze składu operacji podstawowych.
(2) Także zbiór generatorów mógłby być nieco węższy, np. wystarczy sinus, aby odtworzyć wszystkie pozostałe funkcje trygonometryczne.
Nie ma to znaczenia z punktu widzenia klasyfikacji funkcji jako elementarnych – w ten sposób zdefiniowany zbiór funkcji elementarnych byłby taki sam.
W teorii obliczeń stosuje się też jeszcze inne definicje funkcji elementarnych, w których na przykład dziedziną są liczby naturalne[3].
Rodzina funkcji obejmuje m. in.:
Uwagi:
(1) Czasem wśród działań podstawowych wymienia się funkcje potęgowe[4], w tym pierwiastkowe[5]. Zaś jako generatory włącza się wielomiany. Takie założenia nie poszerzają jednak zakresu pojęcia funkcji elementarnych, ponieważ:
(2) Czasem do dopuszczalnych działań włącza się odwracanie funkcji[4], co pozwala zawęzić listę funkcji podstawowych, ponieważ funkcje logarytmiczne są odwrotne do wykładniczych, a kołowe – do trygonometrycznych[6]. (I włącza to do nich m.in. funkcję W Lamberta)
(1) Funkcje elementarne są ciągłe w każdym punkcie dziedziny[5].
(2) Funkcje elementarne nie muszą być różniczkowalne
- funkcja ta nie ma pochodnej dla x=0.
(3) Z własności różniczkowania wynika, że funkcje elementarne są zamknięte ze względu na tę operację, tzn. pochodna każdej funkcji elementarnej jest funkcją elementarną[1].
(4) Funkcje elementarne poddane całkowaniu nie tworzą na ogół funkcji elementarnych całkowaniu[2] – dalej podano przykłady funkcji elementarnych, dla których funkcje pierwotne (całki nieoznaczona) nie są elementarne.
Ze względu na wymóg skończoności liczby działań wykonywanych przy tworzeniu nowych funkcji z generatorów funkcjami elementarnymi nie są funkcje definiowane za pomocą szeregów, nieskończonych iloczynów, niektóre całki[8].
- to funkcje definiowane w sposób niezgodny z wymogiem definicji funkcji elementarnych:
- to de facto funkcje jednej zmiennej, zdefiniowane za pomocą całek