W tym artykule temat Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem zostanie omówiony z różnych perspektyw, w celu zagłębienia się w jego znaczenie i znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem jest przedmiotem zainteresowania i debaty w różnych obszarach wiedzy, a jego wpływ jest odczuwalny w różnych aspektach życia codziennego. W całym artykule zostaną przeanalizowane różne badania i zeznania, które rzucą światło na Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, zapewniając czytelnikowi szersze i bardziej szczegółowe zrozumienie tego tematu. Ponadto przeanalizowane zostaną różne podejścia i opinie na temat Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, aby wzbogacić panoramę i przedstawić globalną wizję jego zakresu i wpływu.
Konkurs PŚ na skoczni im. Stanisława Marusarza w Zakopanem - styczeń 2011Gregor Schlierenzauer – pięciokrotny triumfator konkursów PŚ w ZakopanemPolscy kibice pod skocznią w Zakopanem
Już podczas pierwszego zakopiańskiego konkursu – 26 stycznia 1980 – zwycięstwo odniósł Polak – Stanisław Bobak. Dzień później zwyciężył Piotr Fijas przed Bobakiem. Kolejne konkursy odbywały się w 1990, 1996, 1998 i 1999.
W 2002 roku, po sezonie przerwy, Zakopane ponownie znalazło się w kalendarzu Pucharu świata. Wprowadzono wówczas nową koncepcję wizerunku imprezy, uatrakcyjniając ją o elementy rozrywki. Uzyskano zgodę FIS na zamontowanie 60 tys. watów nagłośnienia i puszczanie muzyki w trakcie części sportowej, a także na umieszczenie sceny między kibicami. Dzięki m.in. Michałowi Sieczko (szef oprawy PŚ w Zakopanem) zawody były pierwszą imprezą w skokach narciarskich na świecie, podczas której skokom towarzyszyła muzyka[1]. Na trybunach i wokół nich zgromadziło się około 100 tysięcy osób[2]. W niedzielnym konkursie przeprowadzonym 20 stycznia zwycięstwo odniósł Adam Małysz. W kolejnych latach zawodnik ten regularnie zajmował miejsca na podium: w 2003 dwa razy trzecie, w 2004 dwa razy drugie, w 2005 dwa razy pierwsze. W kolejnych latach konkursy w Zakopanem wpisywały się w efekt małyszomanii.
20 stycznia 2007 podczas pierwszego z konkursów doszło do groźnego upadku czeskiego skoczka Jana Mazocha. Skacząc wówczas w niestabilnych warunkach stracił równowagę w locie i wskutek tego upadku na wiele godzin stracił przytomność. W stanie krytycznym odwiedziono go do szpitala Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i został wówczas wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Po kilku dniach wybudzanie go ze śpiączki zakończyło się powodzeniem.
Zawody Pucharu Świata w Zakopanem w roku 2011 składały się po raz pierwszy z trzech indywidualnych konkursów. 21 stycznia zwycięstwo odniósł Adam Małysz (pierwsze od prawie czterech lat, a zarazem swoje ostatnie – 39. – w PŚ), 23 stycznia triumfował z kolei Kamil Stoch, dla którego była to pierwsza wygrana w konkursie PŚ. W tym zawodach upadek w pierwszej serii miał Adam Małysz, jednak wyszedł z niego bez poważnych obrażeń. Rok później, 20 stycznia 2012, Stoch ponownie zwyciężył w konkursie PŚ w Zakopanem.
W sezonie 2012/2013 – 11 stycznia 2013 – po raz pierwszy w ramach PŚ w Zakopanem przeprowadzono konkurs drużynowy.
W sezonie 2020/2021 na Wielkiej Krokwi odbyły się aż 4 konkursy, ponieważ do Zakopanego przeniesiono odwołane z przyczyn epidemicznych zawody w Zhangjiakou.